Jarmark bożonarodzeniowy w Berlinie

Adwent to czas przygotowania na nadejście świąt Bożego Narodzenia. Jedną z tradycji tego okresu jest organizacja jarmarków bożonarodzeniowych. Pojawiła się ona w Niemczech, sięga XIV wieku i należy do najstarszych.
Chcąc poczuć atmosferę zbliżających się świat grupa 51 uczniów z nakielskiego Staszica udała się do Berlina, by odwiedzić najbardziej znane w tym mieście jarmarki. Opiekunami wycieczki byli p. M. Gapińska, p. J. Jamnik-Bojewska, p. W Tyborski oraz p. M. Pilarska.
Poznajmy relację uczestników…
Skoro Berlin, to wycieczka nie mogła się obyć bez zwiedzania tego wielokulturowego i bogatego w zabytki miasta, którego historię przedstawił nam przewodnik Mariusz Fijałkowski. Zaczęliśmy od jednego z najbardziej znanych fragmentów muru berlińskiego; East Side Gallery, na fragmentach którego znajdują się dzieła artystów z całego świata. Przesłanie obrazów ma najczęściej wydźwięk antywojenny i nawołuje do tolerancji i uszanowania jednostki.
Kolejnym miejscem, które mieliśmy okazję zobaczyć był Checkpoint Charlie, jedno z najbardziej znanych przejść granicznych między NRD i RFN w okresie zimnej wojny.
Dalej ruszyliśmy w kierunku pomnika pomordowanych Żydów europejskich, który składa się z 2711 bloków-steli a położenie symbolizuje różne szerokości geograficzne, zamieszkiwane przez eksterminowaną w czasie drugiej wojny ludność żydowską.
Od ulicy „Unter den Linden” przespacerowaliśmy pod Bramę Brandenburską a dalej pod gmach Reichstagu. W ekspresowym tempie podziwialiśmy gmach biblioteki państwowej, uniwersytetu Humboldta i budynek Opery „Staatsoper”.
Na Alexanderplatz mieliśmy w końcu czas na podziwianie stanowisk świątecznych, degustacje słodkich i wytrawnych przekąsek oraz zakup drobnych pamiątek dla najbliższych.
Wyjątkową atmosferę mogliśmy poczuć na jarmarku przy kościele pamięci (Gedaechtniskirche). Przyczyniły się do tego niewątpliwie wszechobecne świąteczne światła, muzyka i padający śnieg. Było bajecznie…
Wszystko, co dobre, szybko się kończy i tak też było z naszą wyprawą. Około 18.00 ruszyliśmy w kierunku Polski, aby po 23.00 zameldować się przed budynkiem Zespołu Szkół im. S. Staszica w Nakle nad Notecią.
Organizatorem wycieczki było mini – przedsiębiorstwo „Moment Travel” działające w Staszicu, pod opieką p. W. Tyborskiego. Szczególne podziękowania należą się uczennicom klasy 4bP – Wiktorii Mazgaj, Angelice Niedźwieckiej i Mariannie Chmiel, które w to przedsięwzięcie włożyły najwięcej serca. Dziękujemy i gratulujemy organizacji pierwszej zagranicznej podróży!
Autor: Monika Pilarska