Jesień to czas intensywnej pracy w nadleśnictwie. Natłok obowiązków związanych z wykonaniem wszystkich założonych planów od użytkowania,ochrony, aż po zagospodarowania lasu. Jednak najważniejszą kwestią nadal są odnowienia czyli przywracanie lasu, który przestał istnieć po nawałnicy 11 sierpnia 2017 roku.
W wyniku huraganu stulecia nadleśnictwo Runowo straciło 2200 hektarów lasu. Od tamtego czasu systematycznie i nieprzerwanie przywracamy las, skrupulatnie wykorzystując wszystkie możliwe metody. Od początku wystąpienia klęski ponownie odnowiliśmy las na powierzchni blisko 1200 ha. Wiosna tego roku posadziliśmy 265 ha, a tej jesieni planujemy zagospodarować kolejne 240 ha co w przeliczeniu na pojedyncze sadzonki drzew i krzewów daje niebagatelną liczbę – 1mln 300 tyś sztuk.
Oprócz sadzenia na pozycjach pohuraganowych wykorzystujemy każdą sposobność do wspomagania naturalnych sił odtwórczych lasu do samoregeneracji poprzez uznawanie tzw. odnowień naturalnych. Polega to na wytypowaniu i szczegółowej obserwacji powierzchni rokujących na przyszłość , ich wspomaganiu w sensie hodowlanym, a w efekcie końcowym uznaniu za przydatne do dalszego pielęgnowania i prowadzenia. Do dnia dzisiejszego metodą odnowień naturalnych planujemy objąć i uznać powierzchnie aż 90 ha.
Z każdym dniem pracy i działań takich jak odpowiednie przygotowanie powierzchni do sadzenia/siewu, wyhodowanie sadzonek na szkółkach, zaplanowanie i zorganizowanie transportu sadzonek, zakontraktowanie wykonawców prac w postaci Zakładów Usług Leśnych, aż po wspomniane akcje odnowieniowe” jesteśmy coraz bliżej II etapu czyli zagospodarowania klęski.
Żywimy nadzieję, że owocem tej ciężkiej pracy będą w przyszłości piękne, różnorodne i zdrowe lasy.
źródło: Nadleśnictwo Runowo Krajeńskie