Kaczki krzyżówki upodobały sobie nakielską przystań

Kaczka krzyżówka, jest jedną z bardziej popularnych kaczek, występujących w Polsce i nie tylko. Jej populację szacuje się w milionach sztuk.

kaczka4Krzyżówki są ptakami o dość charakterystycznym ubarwieniu. Samiec w szacie godowej ma głowę o charakterystycznym zielonkawym ubarwieniu. Dziób pomarańczowy, nogi również.

W przypadku samic, ubarwienie jest całkowicie inne i mniej kontrastowe niż ubarwienie samca, po prostu nieco bardziej bledsze. Krzyżówka jest ptakiem kwalifikowanym jako średni Długość ciała krzyżówki, to kilkadziesiąt centymetrów, skrzydła w rozstawie sięgają prawie metra. Waga krzyżówki to nawet 1,5 kg

Ciekawostka jest długowieczność tych ptaków. Najstarsze krzyżówki, których wiek został oficjalnie potwierdzony, miały 29 lat.

Kaczka krzyżówka jest wszystkożerna, jednak z reguły decyduje się na pokarmy pochodzenia roślinnego. Bardzo dobrze radzi sobie w wodzie – pływa i również na powierzchni wody poszukuje jedzenia. Co charakterystyczne, nie nurkuje, ale zanurza przednią część ciała i w ten sposób zdobycia pokarm znajdujący się w wodzie.

Kaczki krzyżówki upodobały sobie teren przy Przystani Powiat Nakielski jak i samą przystań. Nie raz idąc lub jadąc ulicą Notecką można napotkać spacerujące kaczki z młodymi.

opracował: Zbigniew Kubisz

zdjęcia: Zbigniew Kubisz