Kamera nie odpuści przejeżdżającemu na czerwonym świetle

1196

Przejeżdżanie na czerwonym świetle to jeden z głównych grzechów jaki popełniają kierowcy w ruchu drogowym, niekiedy skutki takiego naruszenia bywają tragiczne. Główny Inspektorat Transportu Drogowego planuje objąć dwa bydgoskie skrzyżowania systemem monitoringu CANARD, który będzie służył do wyłapywania, a następnie karania mandatami przejeżdżających na czerwonym świetle.

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD) to system wyłapywania naruszeń przepisów ruchu drogowego. W Bydgoszczy CANARD obecnie jest nieobecny, ale trwają przygotowania do instalacji systemu przy dworcu PKS, na skrzyżowaniu ulicy Jagiellońskiej z wjazdem na Most Uniwersytecki oraz na skrzyżowaniu ulicy Wyszyńskiego z Marii Skłodowskiej-Curie na Bartodziejach. Są do dwie z trzydziestu lokalizacji w całej Polsce, na które Główny Inspektorat Transportu Drogowego ogłosił przetarg. Na fizyczną instalacje systemu możemy poczekać jednak jeszcze ponad rok.

System ma na celu z jednej strony poprawić bezpieczeństwo pieszych, ale też zmniejszyć ryzyko występowania wypadków i kolizji. Skrzyżowanie Jagiellońskiej z Ogińskiego jest dość newralgicznym punktem, w którym dochodziło do wypadków z udziałem autobusów, których przyczyną był wjazd na skrzyżowanie na czerwonym świetle.

System CANARD monitorujący przestrzeganie zasad przejazdu przez skrzyżowanie z sygnalizacją świetlną najbliżej Bydgoszczy funkcjonuje na obwodnicy Nakła nad Notecią (skrzyżowanie z ul. Mrotecką – droga wojewódzka nr 241).

źródło: Portal Kujawski.pl