Kobieta w białym kimonie

19 stycznia 2022 roku w Wypożyczalni Książek dla Dorosłych Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Nakle nad Notecią odbyło się pierwsze w 2022 roku spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Tematem dyskusji była książka pt.: „Kobieta w białym kimonie” autorstwa Any Johns.

Akcja książki to przeplatające się opowieści dwóch kobiet: Amerykanki – ToriKovač i Japonki -Naoko Nakamury. Pierwsza narracja ma miejsce w czasach współczesnych. Dziennikarka ToriKovač spędza ostatnie chwile ze swoim umierającym ojcem. Przed śmiercią ojciec daje jej list, który wzbudza ciekawość Tori i uświadamia jej, że tak naprawdę nie wiedziała wszystkiego o swojej rodzinie. Wywraca to jej życie do góry nogami, a informacje, które przekazał jej umierający ojciec nie są wystarczające.Kobieta rozpoczyna prywatne śledztwo, które prowadzi ją do Japonii.

Druga narracja ma miejsce w Japonii w latach 1957-1958. Naoko Nakamura należy do bardzo tradycyjnej japońskiej rodziny, która dąży do tego, aby zaaranżować dla niej małżeństwo i zapewnić wszystkim stabilizację materialną oraz status społeczny. Nakamura zakochuje się jednak w amerykańskim marynarzu Hajime. Związek z nim oznaczałby dla Naoko hańbę i całkowite odcięcie od bliskich. Rodzina jest bardzo przeciwna temu związkowi i za wszelką cenę chce ją połączyć z Satoshim, który należy do tradycyjnej japońskiej rodziny.

Klubowiczki były zachwycone książką i jednogłośnie stwierdziły, że jest ona  godna polecenia.
Kolejne spotkanie DKK odbędzie się 23 lutego 2022 r. w Wypożyczalni Książek dla Dorosłych.

Spotkanie współfinansowane ze środków Instytutu Książki w Warszawie w ramach programu Dyskusyjne Kluby Książki.

materiał: Marta Warmke