Kolejna audycja muzyczna w nakielskiej „Dwójce”

Uczniowie klas 1-3 z nakielskiej Dwójki co miesiąc mają możliwość uczestniczenia w żywych lekcjach muzyki w wykonaniu artystów z Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy.

W styczniu tematem głównym był „Dur kontra moll”. Dzieci dowiedziały się, że harmonia to kolejny element, niezbędny by skomponować utwór muzyczny. Porządkuje ona współbrzmienie dźwięków w utworze, nadaje muzyce określony charakter i nastrój. Muzyka opiera się na uważanych za wesołe skalach durowych albo uchodzących za smutne, skalach mollowych. Podczas styczniowego spotkania dzieci sprawdziły jakie uczucia wywołuje marsz weselny, a co czujemy podczas słuchania marsza żałobnego. W ramach muzycznego eksperymentu muzycy wymienili dur na moll w znanych utworach.

W lutym – miesiącu karnawałowym, tematem głównym był taniec, jako jedna z najstarszych sztuk. Był obecny we wszystkich epokach i kulturach. Doskonale wyraża myśli, uczucia oraz emocje człowieka. Może być wyrafinowaną sztuką lub widowiskowym pokazem sportowym. Pojawia się przy specjalnych okazjach, ale sprawdza się także w codziennych sytuacjach. To było niezwykle barwne widowisko taneczne – od tańców dworskich, po współczesne.

 Monika Stachowska – Szkoła Podstawowa nr 2 w Nakle nad Notecią