Kolejne tajemnice Biskupina wypływają na powierzchnię

Dużą ilość ceramiki pradziejowej i wczesnośredniowiecznej, podwodne konstrukcje, grot włóczni z epoki brązu i nagolennik odkryli badacze z Centrum Archeologii Podwodnej UMK w Jeziorze Biskupińskim i na bliźniaczych stanowiskach na Pałukach.

Stanowisko archeologiczne w Biskupinie jest prawdopodobnie najbardziej znanym obiektem pradziejowym w Polsce. Prowadzone od dziesiątek lat badania powinny wykluczyć kolejne odkrycia na tym terenie. Jednak dzięki archeologom z Centrum Archeologii Podwodnej UMK w Toruniu, współpracującym z Muzeum Archeologicznym w Biskupinie, udało się odnaleźć ciekawe relikty nie tylko w Jeziorze Biskupińskim, ale i na bliźniaczych stanowiskach na Pałukach.

Badania prowadzono w jeziorach oraz w strefie brzegowej. Naukowcy rozpoczęli je od zdjęć lotniczych, które umożliwiły stworzenie dokładnych modeli terenu, natomiast badania hydroakustyczne pozwoliły na odwzorowanie dna jezior. Cennym uzupełnieniem były badania geofizyczne, które w sposób nieinwazyjny pozwoliły archeologom „zajrzeć” pod powierzchnię gruntu. Prace zwieńczyły prospekcje podwodne, prowadzone w ostatnich tygodniach.

Pod wodą i w strefie brzegowej pięciu badanych stanowiskach archeologicznych znaleziono dużą ilość ceramiki pradziejowej i wczesnośredniowiecznej. W dwóch przypadkach udało się badaczom namierzyć znajdujące się w wodzie konstrukcje. Nie obyło się też bez odkryć spektakularnych zabytków. W Biskupinie znaleziono grot włóczni z epoki brązu, a na innym stanowisku unikatową brązową ozdobę obręczową, określaną przez archeologów „nagolennikiem”. Obecnie trwa analiza danych i przygotowywanie się do kolejnej ekspedycji, która ma przynieść więcej niezwykłych odkryć.

Projekt „Określenie zasięgu i inwentaryzacja nierozpoznanych części osad obronnych łużyckich pól popielnicowych na terenie Pałuk” jest współfinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Naukowcy chcą sprawdzić zasięg osady ludności kultury łużyckich pól popielnicowych w Biskupinie oraz czterech innych podobnych osiedli na Pałukach. Projekt będzie kontynuowany w przyszłym roku.

źródło: Marcin Behrendt – Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu