Kominiarz, żołnierz, strażak, urzędnik i pielęgniarka przyjechali do szkoły w Laskownicy

553

Takiej lekcji dawno w szkole nie było. Do Laskownicy przyjechał kominiarz, żołnierz, strażak, urzędnik i pielęgniarka. Co ich łączy? Można powiedzieć, że miłość do czystego powietrza. Przyjęli oni zaproszenie samorządu uczniowskiego Szkoły Podstawowej im. Miłośników Przyrody w Laskownicy z okazji „Dnia czystego powietrza”.

Mistrz kominiarstwa pan Maciej Tubiszewski wprowadził w temat zawodu kominiarza, opowiedział o zasadach spalania opału w piecach centralnego ogrzewania i przewodach kominowych. Pokazał nowoczesny sprzęt, którym dziś posługuje się współczesny kominiarz oraz powiedział dzieciom i młodzieży o bardzo ważnej sprawie jaka jest odpowiednia i sprawna wentylacja.

W murach naszej szkoły pierwszy raz gościł żołnierz, meteorolog plutonowy Łukasz Kaniewski z Lotniskowego Biura Meteorologicznego 12 bazy Bezzałogowych Statków Powietrznych w Mirosławcu. Mundurowy opowiedział jak ważna role dla lotnictwa ma czyste powietrze. Przybliżył uczniom zasady nawigacji samolotów, wpływ smogu na lotnictwo śmigłowców i opowiedział o latających dronach bezzałogowych.

Doskonale do tematu kominiarza nawiązał kolejny gość jakim był kapitan Bartosz Walkowiak – oficer prasowy Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Nakle nad Notecią. Zawodowy strażak uświadamiał młodych ludzi jak ważnym urządzeniem są czujki czadu i dymu w gospodarstwach domowych. Zapoznał uczniów z zagrożeniami wynikającymi z nieszczelna instalacją przewodów kominowych i zaślepionych klatek wentylacyjnych. Kapitan przypomniał uczniom jak i gdzie dzwonić w razie zauważenia pożaru.

Inspektor do spraw Ochrony Środowiska w Urzędzie Miejskim w Kcyni pan Adam Kaczmarek podsumował wiadomości dotyczące spalania odpowiednich paliw w piecach, powiedział uczniom o nowoczesnych rozwiązaniach przyjaznych środowisku, wspomniał o możliwości korzystania z programów mających na celu wymianę pieców tzw. kopciuchów” na ekologiczne.

Dzień czystego powietrza zakończył się słowami pielęgniarki Pani Haliny Kosmatki, która opowiadała jak czyste powietrze ma wpływ na zdrowie i samopoczucie człowieka.

tekst i fot. Robert Koniec