Koncert Kuba Stankiewicz Trio na toruńskim „jazzie w pałacu”

Kuba Stankiewicz od wielu lat należy do ścisłej czołówki polskich pianistów jazzowych. Jego pianistyka, choć wyrasta z klasycznych amerykańskich wzorów, częściej zmierza w stronę romantycznej liryki niż dynamicznych ekstremów. Jest to jednak w każdym wypadku rasowy jazz osadzony w przekonującym timingu, otwarty na partnerów. Już 2 lutego 2023 roku, wraz z wybitnymi muzykami – Wojciechem Pulcynem na kontrabasie oraz Sebastianem Frankiewiczem na perkusji, zagrają podczas koncertu „Jazz w pałacu” w Teatrze Muzycznym w Toruniu.

Kuba Stankiewicz początkowo grał z zespołem Jana Ptaszyna Wróblewskiego, potem z kwintetem i kwartetem Zbigniewa Namysłowskiego. Studiował w Berklee College of Music w Bostonie, gdzie otrzymał Nagrodę Oscara Petersona. Był półfinalistą prestiżowego Międzynarodowego Konkursu Pianistów Jazzowych im. Theloniousa Monka w Waszyngtonie. Współpracował z takimi artystami jak m.in. Scott Hamilton, Art Farmer, Sheila Jordan, Janusz Muniak, Tomasz Szukalski i Anna Maria Jopek. Jego autorski album „Spaces”, otrzymał nominację do Wrocławskiej Nagrody Muzycznej oraz do nagrody FRYDERYK w kategorii Album Roku – Muzyka Jazzowa. W tym samym roku ukazała się jego solowa płyta z własnymi interpretacjami muzyki filmowej Wojciecha Kilara. W 2014 roku Kuba Stankiewicz nagrał w studio w Los Angeles – wraz z Peterem Erskine’m i Darkiem Oleszkiewiczem – płytę z utworami Victora Younga. W 2015 odbyła się w USA seria koncertów promujących album.

Wojciech Pulcyn – kontrabasista, absolwent Szkoły Muzycznej im. Fryderyka Chopina na wydziale jazzowym, oraz Policealnego Studium Jazzu im. Henryka Majewskiego w Warszawie. Grając z zespołami Joint Venture, Trio Marcina Maseckiego oraz New Orkestra wielokrotnie zostawał laureatem konkursów m.in. Międzynarodowego Konkursu Zespołu Jazzowego, Jazz Juniors w Krakowie, Konkursu Standardów Jazzowych w Siedlcach, Konkursu Zespołów Jazzowych w Hoeilaart (Belgia), Konkursów Zespołów Jazzowych Sarteano (Włochy). Skomponował muzykę do kilku spektakli, współtworzył opracowania muzyczne przedstawień, a także brał udział w spektaklach jako muzyk. Współpracował z wieloma muzykami m. in. z Ewą Bem, Imerem Demirerem, Wojtkiem Karolakiem, Maciejem Sikałą, Jarkiem Śmietaną , Tony Lakatosem, Michałem Urbaniakiem , Bobby Watsonem , J.”Ptaszynem” Wróblewskim, Monty Watersem. Obecnie współpracuje z m.in: Kazimierz Jonkisz „Energy”, Gasperem Bertoncelj , Mariuszem Lubomskim, Weroniką Grozdew i kapelą do Szymanowskiego, Kuba Stankiewicz Trio, Bogdanem Holownią, Kevinem Mahoganym i Jarkiem Wistem.

Sebastian Frankiewicz jest absolwentem Wydziału Jazzu Katowickiej Akademii Muzycznej. Laureat konkursów Jazz Nad Odrą we Wrocławiu, Festiwalu Standardów Jazzowych w Siedlcach, Złotego Krokusa w Jeleniej Górze i Bielskiej Zadymki Jazzowej. Od 2002 roku współpracuje z Michałem Urbaniakiem. W latach ubiegłych członek zespołów Janusza Muniaka, Lory Szafran, Zbigniewa Namysłowskiego, Artura Dutkiewicza, Mariusza Lubomskiego, Miki Urbaniak, Zbigniwa Wegehaupta oraz grupy „Bisquit” promowanej przez wytwórnię Kayax. Koncertuje również z Grzegorzem Karnasem, Agą Zaryan, Grażyną Auguścik, Urszulą Dudziak i Januszem Skowronem. W ubiegłym roku odbył się koncert inaugurujący powstanie autorskiego zespołu z saksofonistą Radkiem Nowickim i kontrabasistą Andrzejem Święsem, w programie którego znajdują się kompozycje własne członków grupy.

Koncert Kuba Stankiewicz Trio odbędzie się w Kujawsko-Pomorskim Teatrze Muzycznym 2 lutego o godz. 19:00. Bilety do nabycia w kasie Teatru oraz na www.teatrmuzyczny.torun.pl

 

Kujawsko-Pomorski Teatr Muzyczny w Toruniu