Koncert „Odyssea” – Poznań, 19 czerwca 2024

Zapraszamy na koncert „Odyssea”, którego kompozytorem jest wybitny belgijski artysta Henri Seroka. Koncert obędzie się 19 czerwca 2024 r. o godz. 19:00 w Sali Ziemi na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich i będzie wydarzeniem wieńczącym Wielkopolski Kongres Pamięci Narodowej.

Wstęp na koncert jest wolny, po pobraniu bezpłatnych wejściówek ze strony tobilet.pl.

Załączam grafiki i audio z zapowiedzią do wykorzystania (prof. dr hab. Konrad Białecki). Prosimy o pomoc w dotarciu do jak najszerszego grona zainteresowanych.

„Odyssea” poprzez muzykę i animacje nawiązuje do historii Odyseusza oraz porusza uniwersalny temat wędrówki w poszukiwaniu domu. Odyseusz, król Itaki, wędruje przez wiele lat, pragnie wrócić do domu, przepełniony tęsknotą za bliskimi i ojczyzną, ale w podróży napotyka liczne przeszkody, które sprawiają, że powrót jest cały czas niemożliwy. Temat ten bezpośrednio łączy się z losami Polaków podczas II wojny światowej. Wielu z naszych rodaków straciło wówczas swój dom i zostało przesiedlonych do ZSRS. Żołnierze, podobnie jak Odyseusz, zmuszeni zostali do emigracji, a walcząc na różnych frontach wojny liczyli na jej zakończenie i szczęśliwy powrót do Ojczyzny. Jednym z nich był Henryk Seroka, ojciec kompozytora, żołnierz 24 Pułku Ułanów 1 Dywizji Pancernej, który pod dowództwem gen. Stanisława Maczka brał udział w wyzwoleniu północno-zachodniej części Europy.

Wykonawcy koncertu:

  • Henri Seroka – kompozytor i dyrygent
  • Dominique Corbiau – kontratenor
  • Baltic Neopolis Orchestra
  • Chór Politechniki Morskiej w Szczecinie
dr Marta Sankiewicz – Asystent prasowy Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Poznaniu