Konfederacja: 1000 plus dla każdego pracującego!

Podczas konferencji prasowej na bydgoskim Starym Rynku lider Konfederacji, Marcin Sypniewski i Filip Strzemkowski przedstawili główny punkt programu gospodarczego Konfederacji Wolność i Niepodległość. Jeden z pięciu komitetów ogólnopolskich postuluje zlikwidowanie podatku dochodowego oraz wprowadzenie dobrowolności w opłacaniu ZUS. Dzisiaj, jeśli ktoś zarabia na rękę 2500 zł, to rząd pobiera w podatkach ponad 1700 złotych.

„Obliczyliśmy, że każdy, nawet zarabiający płacę minimalną zarobi o tysiąc złotych więcej. To program 1000+ dla każdego pracującego – niezależnie, czy ma dzieci, czy nie. Dzisiaj dochodzi do paradoksów. Podatek potrąca się z emerytur, a emeryci przecież w swoim życiu już zapłacili go wiele razy. Daninę potrąca się także urzędnikom i państwo wówczas płaci samemu sobie. Tak nie powinno być – każdy powinien dostawać świadczenie brutto.” – postulował lider listy Marcin Sypniewski.

Jako przykład reform Marcin Sypniewski podał Ukrainę. Wg zapowiedzi nowego ukraińskiego rządu, który ma większość, Ukraina zalegalizuje hazard, zmniejszy liczbę posłów w parlamencie i urzędników. Jednak przede wszystkim ograniczy rolę państwa w życiu obywatela, nawiązując tym samym do ideologii libertariańskiej.

Z kolei Filip Strzemkowski (Ruch Narodowy) podzielił się swoimi spostrzeżeniami w sprawie podatków dla firm. „Dochodzi aktualnie do kuriozalnych sytuacji, gdzie zagraniczne korporacje nie płacą wcale podatków lub płacą minimalne kwoty. Natomiast duże i małe polskie przedsiębiorstwa traktowane są z niezwykłą surowością i na ulgi nie mają co liczyć. Ten przykład w świetny sposób pokazuje, że Polska jest państwem kolonialnym”.