Kujawsko-Pomorskie organizatorem Halowych Mistrzostw Świata 2026

World Athletics Indoor Championships Kujawy Pomorze 2026 – tak brzmi oficjalna nazwa najważniejszej halowej imprezy lekkoatletycznej na świecie. To wielkie wyróżnienie dla Polski i województwa kujawsko-pomorskiego, a także wyzwanie, by sprostać oczekiwaniom najlepszych lekkoatletów i miłośników królowej sportu z całego globu. Decyzja rady World Athletics była tematem dzisiejszej (23 marca 2023 roku) konferencji prasowej, w której uczestniczyli marszałek Piotr Całbecki, przewodnicząca sejmiku województwa Elżbieta Piniewska, przewodniczący Komisji Sportu i Turystyki sejmiku województwa radny Jacek Gajewski i prezes Kujawsko-Pomorskiego Związku Lekkiej Atletyki Krzysztof Wolsztyński.

To ukoronowanie naszej wieloletniej współpracy z władzami Torunia i Bydgoszczy oraz Kujawsko-Pomorskim Związkiem Lekkiej Atletyki przy organizacji wielkich imprez lekkoatletycznych. Halowy czempionat globu będzie przysłowiową „wisienką na torcie”. Mistrzostwa Świata Kujawy Pomorze 2026 rozgrywane w Arenie Toruń będą doskonałą okazją do promocji regionu. Pragnę podziękować  wszystkim członkom rady World Athletics – z prezydentem Sebastianem Coe na czele – za zaufanie, jakim nas obdarzyliście. Przekonacie się, że to był dobry wybór – mówił marszałek Piotr Całbecki.

– To wzruszająca i piękna chwila, która pozwala nam spojrzeć w lustro i stwierdzić, że zrobiliśmy kawał dobrej roboty – a jeszcze więcej przed nami. Mistrzostwa będą z pewnością najbardziej spektakularnym wydarzeniem 2026 roku, a dodatkowo wszyscy wierzymy, że będziemy mogli przeżywać je w atmosferze pokoju, czego sobie, państwu i sportowcom życzę  – podkreśliła przewodnicząca sejmiku województwa Elżbieta Piniewska.

– Przez lata potwierdzaliśmy, jak ważna w naszym województwie jest lekkoatletyka. Gospodarzami imprez wysokiej rangi były wszystkie główne ośrodki, począwszy od Grudziądza – miasta Bronisława Malinowskiego, poprzez Bydgoszcz, Inowrocław, Włocławek aż po Toruń. Na Kujawach i Pomorzu lekka atletyka jest po prostu u siebie – zaznaczył prezes Kujawsko-Pomorskiego Związku Lekkiej Atletyki Krzysztof Wolsztyński.

Województwo kujawsko-pomorskie od 25 lat jest miejscem organizacji lekkoatletycznych imprez o randze europejskiej i światowej. Przez blisko ćwierć wieku Bydgoszcz (stadion otwarty) i Toruń (hala) budowały markę i rozpoznawalność w świecie lekkiej atletyki.

Wśród imprez „królowej sportu” znalazły się:

  • mistrzostwa świata juniorów (2008 i 2016),
  • mistrzostwa świata w biegach przełajowych w (2010 i 2013),
  • mistrzostwa Europy U-23 (2003 i 2017),
  • drużynowe mistrzostwa Europy (2019) – podczas których polska drużyna zdobyła złoty medal,
  • memoriał Ireny Szewińskiej,
  • memoriał Wiesława Czapiewskiego,
  • dziewięć edycji mityngu Copernicus Cup znajdujący się w prestiżowym cyklu IAAF World Indoor Tour,
  • halowe mistrzostwa Europy (2021),
  • halowe mistrzostwa świata w lekkiej atletyce Masters (2019 r. i od 26 marca do 1 kwietnia 2023 r.).

Samorząd województwa wspiera rozwój lekkoatletyki, budując profesjonalne obiekty sportowe oraz wspierając małą infrastrukturę sportową. W ciągu ostatnich 15 lat dofinansowaliśmy budowę ponad dwudziestu pełnowymiarowych bieżni lekkoatletycznych, stadiony we Włocławku, Inowrocławiu, Sępólnie Krajeńskim oraz budowę hali Arena Toruń. Zamierzamy wesprzeć także budowę hali treningowej w Bydgoszczy – bardzo potrzebnej w kontekście organizacji HMŚ w 2026 roku.

Pochodzący z naszego regionu lekkoatleci otrzymują stypendia i nagrody sportowe. Naszymi stypendystami byli m.in. Iga Baumgart-Witan, Paweł Wojciechowski, Adrianna Sułek, Marika Popowicz-Drapała.

Stawiamy też na młode pokolenie, nagradzając za osiągnięcia oraz motywując poprzez rozbudowany system stypendialny. Od 2016 roku dofinansowujemy program „Lekkoatletyka dla każdego”, w ramach którego corocznie w zajęciach sportowych uczestniczy około 800 dzieci. Na ten cel przeznaczyliśmy dotychczas 1,7 mln zł.

W 2022 roku zainaugurowaliśmy program „Następcy Bronka Malinowskiego” – wsparcie dla młodych mistrzów sportu – w tym gronie znalazły się m.in. Adrianna Sułek (wicemistrzyni Europy w pięcioboju i rekordzistka Polski) oraz Kinga Gacka (400 m, 4×400 m).

 

Departament Sportu i Turystyki i Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

zdjęcia: Konferencja prasowa ws. Halowych Mistrzostw Świata Kujawy Pomorze 2026 , fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP