Laureatki Konkursu Katyńskiego „Sprzączki i guziki z orzełkiem ze rdzy”

Uczennice I LO zostały laureatkami X edycji Ogólnopolskiego Konkursu „Sprzączki i guziki z orzełkiem ze rdzy”. Celem konkursu jest upamiętnienie osób, które zginęły w wyniku zbrodni katyńskiej w 1943 roku. Uczennice zgromadziły materiały, zdjęcia i pamiątki na temat wybranych ofiar. W oparciu o zebrane dokumenty przygotowały prace według własnej, oryginalnej koncepcji.

W gronie najlepszych w kraju znalazły się : Kaja Stróżyk z klasy II med, Zofia Strzyżewska z klasy II ang, Klaudia Fac z klasy II ang i Oliwia Tomczyk z klasy II ang. Kaja i Zofia zostały nagrodzone za pracę na temat Jana Józefa Fitzke, a Klaudia i Oliwia za pracę o Janie Stefanie Borzymowskim.

Fitzke był historykiem, archeologiem, badaczem Wołynia i kustoszem muzeum w Łucku. Został uwięziony w obozie w Kozielsku i zginął w Katyniu.

Jan Borzymowski z wykształcenia był inżynierem rolnikiem, uczestnikiem wojny bolszewickiej i kampanii wrześniowej. Pracował w rodzinnym majątku Kobylin w powiecie ciechanowskim. Również zginął w Katyniu.

Kaja Stróżyk i Zofia Strzyżewska w nagrodę będą uczestniczyły we wrześniu w wyjeździe edukacyjnym na Białoruś – śladami Polaków na Kresach.

Natomiast Klaudia Fac i Oliwia Tomczyk, jako laureatki II stopnia wezmą udział w wyjeździe do Muzeum katyńskiego w Warszawie.

Gratulujemy i życzymy wielu wrażeń podczas wyjazdów.

I Liceum Ogólnokształcące w Nakle nad Notecią