Magia świąt w Muzeum Ziemi Szubińskiej

Do świąt jeszcze miesiąc, a w Muzeum Ziemi Szubińskiej im. Zenona Erdmanna można poczuć ich magię. Placówka zaprosiła 23 listopada 2022 r. na wystawę SZOPEK BOŻONARODZENIOWYCH. Prezentowane na wystawie szopki pochodzą ze zbiorów Muzeum Regionalnego w Wągrowcu, Muzeum Ziemi Pałuckiej w Żninie, Zakładu Poprawczego w Kcyni, Parafii pw. św. Marcina Biskupa w Szubinie, Przemysława Kozłowskiego, Rodziny Adamczewskich z Rynarzewa, Jadwigi Pokrzywińskiej, Bartosza Szymczaka, innych zbiorów prywatnych oraz Muzeum Ziemi Szubińskiej im. Zenona Erdmanna. Ich autorami są twórcy ludowi Piotr Woliński i Eugeniusz Izdebski, Jadwiga Pokrzywińska, Bogdan Szymczak, Przemysław Kozłowski, młodzież z Zakładu Poprawczego w Kcyni. W wernisażu udział wzięli m.in. przewodnicząca Rady Miejskiej Anna Kijowska, zastępca burmistrza Wioletta Borys-Stachowiak, dyrektor SzDK Alina Gordon, przedstawicielki Nadleśnictwa Szubin Agata Kowalska i Paulina Standzon, przedstawiciele Muzeum Ziemi Pałuckiej Maria Jabłońska i Marlena Lewandowska, autor rzeźb Piotr Woliński i inni. Podczas wernisażu o wystawie mówiła dr Kamila Czechowska. Pomysł narodził się w ubiegłym roku, gdy w szubińskim muzeum gościły szopki Przemysława Kozłowskiego. Głos podczas otwarcia wystawy zabrały również Przewodnicząca Rady Miejskiej Anna Kijowska i zastępca burmistrza Szubina Wioletta Borys-Stachowiak.
Partnerem Muzeum przy organizacji wystawy jest Nadleśnictwo Szubin. Wystawie towarzyszą zajęcia plastyczne, których scenariusz opracowała Iwona Kruk we współpracy z Patrycją Banasiak. W prowadzeniu zajęć i przygotowaniu wystawy uczestniczyła także Monika Lewandowska. Pierwsza grupa dzieci odbyła zajęcia już podczas wernisażu. Dzieci z klasy I SP nr 1 w Szubinie wykonały szopki. Było to nawiązanie do tematyki wystawy. Obok dzieci z SP 1 w Szubinie wystawę w tym dniu zwiedzili uczestnicy realizowanego przez LO w Szubinie projektu – Erasmusa+ z Hiszpanii i Włoch.
Serdecznie zapraszamy do zwiedzania wystawy w godzinach pracy muzeum, a także podczas dwóch planowanych na grudzień koncertów. Pierwszy odbędzie się w piątek 9 grudnia od godz. 18.00 – będzie to koncert charytatywny, który przygotowuje Szkoła Podstawowa nr 1. Drugi koncert zaplanowany jest na środę 14 grudnia o godz. 17.00. W klimacie świąt będziemy muzykować z zespołem Ingenium pod kierunkiem Jolanty Muzalewskiej.

Kamila Czechowska – Kustosz/Dyrektor Muzeum Ziemi Szubińskiej