Mała architektura w nowoczesnym ogrodzie

722

Ogród bez małej architektury jest jak potrawa bez przypraw. Dlatego stanowi ona niezwykle ważny element, który pozwoli nam na podkreślenie nowoczesnego stylu naszego ogrodu. 

Określenie „mała architektura” to pojęcie bardzo pojemne, ale również bardzo intuicyjne. Każdy z nas „podskórnie” czuje, o co chodzi. W prawie budowlanym jest ona definiowana jako obiekty niewielkie. W szczególności są to obiekty kultu religijnego, użytkowe służące rekreacji codziennej i utrzymania porządku oraz posągi, wodotryski i inne elementy architektury ogrodowej. Przy czym ustawodawca nie zamyka katalogu tych obiektów, bo de facto jest to cały szereg rzeczy, które mogą znaleźć się w aranżowanej przestrzeni. Nie wchodząc w szersze rozważania natury prawnej przypatrzmy się, jakie rozwiązania z zakresu małej architektury możemy wprowadzić do nowoczesnego ogrodu. Nie zrobimy tego jednak bez kilku słów na jego temat.

 Detale nowoczesnego ogrodu

Nowoczesne przestrzenie przydomowe, choć bardzo zróżnicowane, mają pewien rys aranżacyjny. Podstawą w ich projektowaniu jest zachowanie spójności stylistycznej z postawionym domem. Przy aranżacji ogrodów w stylu nowoczesnym ceni się minimalizm, prostotę i symetrię oraz elegancję. Znajduje to doskonałe odzwierciedlenie w planowaniu ciągów pieszych. Zwykle są one wykonywane z kostki lub płyt betonowych w kształcie kwadratów, prostokątów lub innych wielokątów, utrzymanych najczęściej w odcieniach szarości lub delikatnego brązu. Kolorystka ma tutaj niebagatelne znaczenie, gdyż musi ona stanowić kontrast do intensywnie zielonej roślinności, która jest niezwykle pożądana w nowoczesnych aranżacjach. Są to zwykle wszelkiego rodzaju trawy (w tym te ozdobne) oraz rośliny zimozielone, a także drzewa i krzewy, które posiadają zwarty i symetryczny kształt.

W ogrodach nowoczesnych, szczególnie tych większych, bardzo często spotyka się tarasy, baseny, cieki wodne, a nawet korty tenisowe. Jeśli chodzi o materiały budowlane, to stosowane są te naturalne, czyli drewno i kamień, ale prym wiedzie beton (pożądany jest ten architektoniczny), metal (stal kortenowska) oraz nowoczesne tworzywa sztuczne. Za każdym razem trzeba pamiętać jednak o tym, że w ogrodzie nowoczesnym liczy się minimalizm i prostota całości założenia.

 Murki urozmaicą przestrzeń

W ogrodach modernistycznych nie spotkamy raczej dużych konstrukcji w postaci altan, złożonych i dużych fontann oraz grup rzeźb przedstawiających postacie ludzkie lub zwierzęta. Mała architektura, zgodnie z założeniami tego stylu, musi być prosta, symetryczna i funkcjonalna. Najczęściej są to eleganckie i oszczędne formy rzeźbiarskie, takie jak kule, stożki czy sześciany wykonane z betonu lub kamienia. Czasem, przy większym budżecie na urządzenie ogrodu, również współczesne instalacje artystyczne wkomponowane w całość założenia.

W aranżacjach takich ogrodów bardzo często spotyka się również murki wzniesione z betonowych prefabrykatów. Posiadają one zwykle funkcję ozdobną oraz użytkową. – Z myślą o nowoczesnych aranżacjach wprowadziliśmy na rynek Polbruk Neo  – mówi Wojciech Średniawa, Główny Projektant  z firmy Polbruk. Przy jego użyciu można wznieść ogrodzenie wokół posesji lub podzielić funkcjonalnie przestrzeń w ogrodzie. Ciekawym pomysłem jest jego wykorzystanie do budowy kwietników, murków oporowych czy fontanny – Neo wpasowuje się idealnie we współczesne aranżacje, gdyż występuje w kolorach stalowym i grafitowym – dodaje projektant. Alternatywą jest Polbruk Albero, który przywodzi wyglądem na myśl, murki graniczne z łupków w Anglii czy Szkocji, choć w bardziej współczesnej wersji. Do nowoczesnej architektury najlepiej pasuje ten w kolorze alpen (grafitowo-czarny.

Wyczaruj donice z palisady

Ważnym elementem małej architektury ogrodowej są również donice. Te wolnostojące są wykonane z blachy, betonu, technorattanu lub tworzyw sztucznych, często podświetlanych za pomocą diod LED. Donice można też zrobić z prefabrykatów betonowych. Tu ciekawą propozycją jest na przykład Polbruk Tigela. To l-kształtne elementy, z których możemy zbudować donice dla zaprojektowanej przez nas zieleni. Doskonale sprawdzą się one wszędzie tam, gdzie nawierzchnia jest „płaska niczym stół”, a zależy nam na tym, żeby wyróżniały się jako akcent dekoracyjny wychodzący ponad jej płaszczyznę. – Równie interesującym rozwiązaniem jest stworzenie donic lub kwietników z ozdobnych palisad. Do zastosowania w nowoczesnych aranżacjach w szczególności nadają się palisady Zen i Hestra. Obydwie występują w kolorach szarym i grafitowym oraz posiadają geometryczny kształt – mówi Wojciech Średniawa, z firmy Polbruk. Zdecydowanie większe możliwości aranżacyjne daje ta pierwsza, gdyż posiada ona wysokość od 30 do aż 120 cm oraz dwa wymiary 16,5 x 16,5 cm oraz 16,5 x 11 cm. Sprawia to, że możemy z jej pomocą budować kwietniki o nieregularnych bokach i różnej wysokości, co podnosi walory estetyczne i daje większą swobodę aranżacji.

Innym elementem małej architektury związanym z zielenią są trejaże i pergole. W nowoczesnych aranżacjach są one najczęściej wykonywane z drewna, choć czasem wykonuje się je również z metalu.

Jak widać istnieje szereg elementów małej architektury, które możemy umieścić w projekcie naszego nowoczesnego ogrodu. Pamiętajmy jednak, żeby nie przesadzić z ich liczbą, a swoją wizję przekazać architektowi, który będzie w stanie przekuć ją w projekt.

Aneta Rymarska – Account Director