Mała retencja w lasach Nadleśnictwa Szubin

Od ponad 25 lat na terenach Lasów Państwowych prowadzi się działania związane z małą retencją.

Wdrażane projekty dzięki wsparciu finansowemu z funduszy Unii Europejskiej to projekty o dużej skali, dzięki którym uzyskano istotne efekty ekologiczne na terenie całego kraju. Wg definicji podanej przez Ministerstwo Rolnictwa (1974 r.): ” Mała retencja to zabiegi polegające na budowie i odbudowie prostych urządzeń hamujących bezużyteczny odpływ wód ciekami lub gromadzących wodę opadową w stawach i w lokalnych zagłębieniach terenowych”.
Nadleśnictwo Szubin w latach 2007-2013 uczestniczyło w projekcie pn. „Zwiększanie możliwości retencyjnych oraz przeciwdziałanie powodzi i suszy w ekosystemach leśnych na terenach nizinnych”. Celem projektu była: likwidacja przyczyn i skutków pogorszenia naturalnych stosunków wodnych poprzez spowalnianie odpływów wody w ekosystemach leśnych, minimalizacja skutków suszy, przeciwdziałanie powodzi, odtworzenie obszarów wodno-błotnych. Głównym założeniem projektu była budowa zbiorników retencyjnych, renaturyzacja siedlisk podmokłych oraz spowolnienie obiegu wody.
Na terenie Nadleśnictwa Szubin w ramach tego projektu powstało 39 obiektów małej retencji, w których łącznie retencjonuje się 314 tys. m3 wody. Koszt przedsięwzięcia to kwota 1,2 mln zł.
Szubińskie lasy znajdują się w północnej części obszaru charakteryzującego się najmniejszymi zasobami wodnymi w Polsce. Związane jest to z niskimi sumami rocznymi opadów atmosferycznych. Jest to jedna z najważniejszych przesłanek uzasadniających konieczność podjęcia dodatkowych prac związanych z wybudowaniem i uruchomieniem kolejnych obiektów małej retencji oraz modernizacją i rozbudową już istniejących.
W 2015 roku na terenie leśnictw Tupadły i Dębogóra prowadzone były prace związane z budową nowych oraz rozbudową istniejących zbiorników retencyjnych, rowów melioracyjnych i zastawek. Szacunkowa objętość retencjonowanej wody dla obiektów powstających na terenie ww leśnictw to 12 628 m3. Całkowity koszt inwestycji wyniósł 365 tys. zł.

tekst: Paweł Dobies,

foto: Grzegorz Gust i Paweł Dobies