Medal Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis dla Pani Władysławy z Kowalewa

Władysława Pęczek, stujednoletnia mieszkanka Kowalewa w powiecie nakielskim odebrała medal Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis, którym honorujemy rówieśników Niepodległej, świadków odradzającej się ojczyzny. W imieniu marszałka województwa Piotra Całbeckiego medal wręczył nestorce wicemarszałek Zbigniew Ostrowski.

– Życie najstarszych mieszkańców regionu jest klamrą, która łączy dziesięciolecia, towarzyszy całej współczesnej historii naszej ojczyzny. Ich losy są symbolem losów naszego kraju. Jesteśmy wdzięczni za świadectwo, za proste, osobiste opowieści, dlatego z wielką przyjemnością honorujemy nestorów mieszkających w regionie najwyższym wojewódzkim odznaczeniem, medalem Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis – mówi marszałek Piotr Całbecki.

Pani Władysława pochodzi z wielodzietnej rodziny. Dorastanie wśród licznego rodzeństwa nauczyło ją miłości do drugiego człowieka i opiekuńczości. Nestorka ukochała życie rodzinne, wychowała ośmioro dzieci. Miała talent do szycia na maszynie. Z jej zdolności korzystali rodzina, znajomi i sąsiedzi. Dziś jest pogodną, pełną optymizmu seniorką, która chętnie dzieli się wspomnieniami z dawnych lat. Wiernymi słuchaczami jej opowieści są wnukowie i prawnukowie, ciekawi tego, jak wyglądało dorastanie w okresie międzywojennym i życie w powojennej Polsce.

Imiennym medalem Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis marszałek Piotr Całbecki honoruje osoby, które ukończyły setny rok życia. Medale przyznajemy w ramach kontynuowania naszej akcji zorganizowanej w 2018 roku z okazji stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Do tej pory uhonorowaliśmy w ten sposób sto trzydzieści jeden osób.

Beata Krzemińska – rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

zdjęcia: Filip Kowalkowski