W czwartek, 27.06.2019 r. na Rynku w Nakle nad Notecią pracownicy Muzeum Ziemi Krajeńskiej w Nakle nad Notecią zamontowali plenerową wystawę, która jest jednym z elementów wojewódzkiego projektu, w którym uczestniczy 18 muzeów. Miasto Ludzie Wolność. Nakło nad Notecią dawniej i dziś.
Przestrzeń miasta ulega ciągłym przeobrażeniom. Dużym – gdy budynki, które niegdyś były wystarczające dla ich właścicieli były rozbudowywane przez kolejne pokolenia. Małym – poprzez zmianę właścicieli lub najemców sklepów, którzy swoją tożsamość podkreślali nowymi szyldami. Wystawa przybliża przemiany architektoniczne miasta, które zaszły na przestrzeni minionych 120 lat. Zaprezentowane zostały widoki miasta z pierwszych czterech dekad XX wieku, ich uzupełnienie stanowią fotografie wykonane na przestrzeni ostatnich lat, gdy mieszkańcy odzyskali wolność gospodarczą. Autorami najnowszych fotografii są: Krzysztof Kamil Przygoda, Anna Sergott, Tomasz Pasieka. Ekspozycja jest jednym z elementów obchodów 720-lecia nadania Nakłu nad Notecią praw miejskich.
MIASTO – LUDZIE – WOLNOŚĆ to druga edycja projektu wystawienniczego Oddziału Kujawsko-Pomorskiego Stowarzyszenia Muzealników Polskich i muzeów województwa kujawsko-pomorskiego.
Projekt zakłada realizację wystaw (wraz z wydarzeniami towarzyszącymi i wydawnictwami), prezentujących opowieść o mieście, w którym funkcjonuje dane muzeum i którego historię zachowuje, odnoszącą się do idei WOLNOŚCI, rozumianej jednak szerokim kontekście, nie tylko historycznym, ale również społecznym, artystycznym czy kulturowym.
Wystawy (zarówno wewnętrzne – przedstawiające muzealia, jak i zewnętrzne – posterowe) prezentowane będą w różnych terminach, tak jednak, by w okresie od czerwca do 15 września powstał kujawsko-pomorski muzealny szlak kulturowy, zachęcający do obywania podróży i odkrywania ciekawych, czasem mało znanych, a nierzadko wyjątkowych miejsc naszego regionu.
Projektem MIASTO – LUDZIE – WOLNOŚĆ muzealne środowisko województwa kujawsko-pomorskiego włącza się w ogólnopolskie obchody 100-lecie Odzyskania Niepodległości przez Polskę.
Muzeum Ziemi Krajeńskiej w Nakle nad Notecią