Międzynarodowy Dzień Muzyki

135

W najbliższą niedzielę, 21 czerwca 2020 roku,  na całym świecie obchodzone będzie Święto Muzyki. To cykliczna impreza odbywająca się w pierwszy dzień lata, a wywodzi się z Francji. Warto wspomnieć, że święto powstało w 1981 r. z inicjatywy Marcela Landowskiego, francuskiego kompozytora polskiego pochodzenia.

Początkowo Dzień Muzyki organizowano tylko we Francji, natomiast dziś stało się znaczącym, europejskim wydarzeniem artystycznym. Każdego roku instytucje muzyczne takie jak: filharmonie, opery, teatry muzyczne, szkoły i kluby muzyczne, ośrodki kultury, organizacje pozarządowe, puby, kawiarnie, jak również prywatne osoby na całym świecie, organizują w czerwcu ogólnodostępne koncerty.

To właśnie tego dnia muzycy spontanicznie wyrażają się na ulicach miast i w miejscach publicznych, a dzięki organizowanym licznym darmowym koncertom i występom amatorów, jak i profesjonalistów mamy możliwość dostępu do muzyki każdego rodzaju i stylu.

Święto Muzyki to świetna okazja do odwiedzenia naszych bibliotek, gdzie czekają na Czytelników przeróżne książki o tematyce związanej z muzyką i wykonawcami. Oprócz książek można też wypożyczyć płyty z muzyką poważną i nie tylko. Serdecznie zapraszamy.

Justyna Widawska – Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Nakle nad Notecią