Mroteccy seniorzy w drodze. Ruszyli w Polskę Szlakiem Piastowskim

Seniorzy z Klubu Seniora w Mroczy w dniach 27-28-29 sierpnia 2019 roku oraz 2-3-4 września 2019 roku wyruszyli na trzydniową wyprawę „Piastowskim szlakiem.” Na miejsce wypoczynku wybrali gospodarstwo agroturystyczne w Gąsawie, by po trudach zwiedzania odpocząć w zacisznym miejscu korzystając z gościnności gospodarzy.

Pierwszego dnia wycieczki seniorzy odwiedzili  Gniezno – pierwszą stolicę Polski.  Najpierw weszli na Wzgórze Lecha, by dotrzeć do Katedry Gnieźnieńskiej i podziwiać wnętrze  tej pięknej świątyni. Katedra to miejsce, gdzie zgromadzone są zabytki historii i kultury polskiej. W kościele znajduje się relikwiarz św. Wojciecha oraz słynne Drzwi Gnieźnieńskie, na których przedstawiona jest historia życia św. Wojciecha patrona Polski. Byli też odważni seniorzy, którzy pokonali 240 schodów, aby wdrapać się na wieżę, gdzie z tarasu widokowego mogli podziwiać panoramę Gniezna.

Następnego dnia ze słowiańskiego gniazda seniorzy udali się do Biskupina – osady z epoki kamienia. Wizyta w Biskupinie to podróż w czasie – podróż od początków polskiego państwa a nawet od początków osadnictwa na terenie naszego kraju. Wsłuchani w opowieść przewodnika seniorzy poznali historię ,zwyczaje, warunki życia pierwszych osadników. Nie obyło się bez wizyty w chacie garncarza, mincerza czy krzemieniarza. Na zakończenie seniorzy udali się w rejs Diabłem Weneckim  po Jeziorze Biskupińskim. Zmęczeni wrócili do Gąsawy kolejką wąskotorową.

W drodze powrotnej zatrzymali się w Lubostroniu, gdzie zwiedzali wnętrza pałacu i spacerowali w parku podziwiając piękną roślinność.

Podczas pobytu nie obyło się bez spotkań integracyjnych przy muzyce. Były spacery nad jezioro i do Biskupina. Mimo że była to ostatnia wycieczka to wywołała ona radość i  zadowolenie ze wspólnie spędzonego czasu.

materiał : G. Wiśniewska