Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy zakupiło nowy obraz Leona Wyczółkowskiego pt. „Las”

Dzięki dofinansowaniu ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z Funduszu Promocji Kultury oraz dotacji celowej z budżetu Miasta Bydgoszczy możliwy był zakup dzieła, którego autorem jest patron bydgoskiego Muzeum Okręgowego. Na obrazie „Las” pojawia się jeden z ulubionych motywów w twórczości artysty – drzew, które przez całe życie fascynowały Wyczółkowskiego. Artysta tworzył wizerunki drzew w różnych technikach malarskich i graficznych. Starannie dobierał płótna i wysokogatunkowe papiery o zróżnicowanej gramaturze, fakturze, mięsistości, gładkości i barwie. Malował zarówno pojedyncze okazy, jak i niewielkie skupiska drzew, jednak najbardziej interesowały go pejzaże przedstawiające lasy. Kompozycja obrazu „Las” przedstawia mroczne, tajemnicze wnętrze lasu ujęte z bliskiego kadru. Artysta zastosował ciemnobrązowy papier, który z uwagi na duży format pracy wzmocnił grubym kartonem. Praca powstała prawdopodobnie około 1905 r.  Zakupiony obraz przedstawia fragment lasu z widocznym dorodnym, starym drzewem, ujętym od dołu i położonym na wzniesieniu, który tworzy główny akcent obrazu. Usytuowany w środku złożonej kompozycji, mroczny, wysoki świerk z pędami zwisającymi do dołu, dzieli przestrzeń przed drzewem i za nim. Zastosowana została ograniczona, monochromatyczna skala barw, ciemnych zieleni, brązów i szarości, akcentowanych zaczernieniami oraz jaśniejszymi barwami, akcentującymi grę światła w partii pokrytego mchem kamienia, poszycia leśnego i pędów świerku, gdzie artysta zastosował żółć, szafirową zieleń i biel. Gra światła i mroku nadaje obrazowi baśniowego, teatralnego charakteru.

Uroczyste odsłonięcie obrazu będzie miało miejsce 19 października 2019 r. o godzinie 12.00 w Domu Leona Wyczółkowskiego, ul. Mennica 7. Prezentacji obrazu w murach Muzeum towarzyszyć będzie szereg działań edukacyjnych obejmujących zarówno odbiorców indywidualnych jak i szkolne grupy zorganizowane.  Celem działań edukacyjnych jest zapoznanie uczestników z twórczością Leona Wyczółkowskiego, związanego z regionem kujawsko-pomorskim.  Działania skupiać się będą przede wszystkim na tematyce przyrodniczej i górskiej prezentowanej na pracach malarza oraz na omówieniu techniki i warsztacie pracy z pastelami.

Najbliższe warsztatowe spotkanie dla odbiorców indywidualnych to „Skarby tatrzańskiego lasu” – warsztaty rodzinne, które odbędą się 3 listopada 2019 r. podczas spotkania z cyklu Niedziela w Muzeum. Planowane spotkanie będzie poświęcone tematyce lasu i przyrody w sztuce. Rozpocznie się w Domu Leona Wyczółkowskiego, gdzie uczestnicy na podstawie prac Mistrza (w tym obrazu „Las”) poznają florę i faunę Tatr, a następnie będą wykonywać lampiony zainspirowane jesiennym krajobrazem. Na zajęcia obowiązują zapisy pod numerem telefonu: 52 585 99 25/11/14 lub pod adresem email: edukacja @muzeum.bydgoszcz.pl. Koszt uczestnictwa w zajęciach wynosi 3 zł od osoby.

Kolejne warsztaty dla odbiorców indywidualnych to „W pracowni Mistrza Leona. Pastel i gwasz”, odbędą się one w pierwszy i trzeci czwartek miesiąca listopada (7 i 21 listopada 2019 r.).  W pierwszej części spotkania, uczestnicy zapoznają się z ekspozycją w Domu Leona Wyczółkowskiego, a w szczególności z zakupionym dziełem pt. „Las”.  W drugiej, w specjalnie zaaranżowanej na pracownię sali w Centrum Edukacji Muzealnej, ul. Mennica 6, wezmą udział w warsztatach prowadzonych przez artystę specjalizującego się w technice pastelu. Celem spotkania będzie rozbudzenie w uczestnikach wrażliwości artystycznej oraz nabycie i/lub rozwinięcie umiejętności posługiwania się pastelami. Na zajęcia obowiązują zapisy pod numerem telefonu: 52 585 99 25/11/14 lub pod adresem email: edukacja @muzeum.bydgoszcz.pl. Koszt uczestnictwa w zajęciach wynosi 5 zł od osoby.

Adrianna Adamska – Muzeum Okręgowe w Bydgoszczy