Muzeum Okręgowe w Bydgoszczy otwiera fabrykę świątecznych bombek

Bydgoskie Muzeum Okręgowe zaprasza 5 grudnia 2021 roku na warsztaty malowania oryginalnych, szklanych bombek powstałych w nieistniejącym już bydgoskim Zakładzie Produkcyjnym „Sopel”. Podczas zajęć, będziemy mieli niepowtarzalną okazję użyć oryginalnych farb oraz brokatu powstałego ze stłuczki szklanej.

Do dziś na choinkach w bydgoskich domach wiszą bombki z tej fabryki. Zakład Produkcji Ozdób Choinkowych „Sopel” przy ul. Wiejskiej 14 w Bydgoszczy założono latem 1979 roku. Jego twórcy, Genowefa i Rajmund Sobiescy, postawili na kontynuację rodzinnej tradycji, zapoczątkowanej jeszcze w okresie międzywojennym.

Stopniowo rozwijali produkcję szklanych bombek choinkowych przy wykorzystaniu dawnej, rzemieślniczej technologii. Wytworzenie każdej ozdoby zaczynało się od uformowania szklanej bańki. Doświadczeni pracownicy potrafili nadać jej pożądany kształt niemal bez wykorzystania dodatkowych narzędzi, jednak dla usprawnienia procesu używano przy wydmuchu odpowiednich, gotowych form. Następnie, delikatne szklane bańki pokrywane były błyszczącą, srebrną farbą i dopiero po jej wyschnięciu bombkę ręcznie malowano, doklejano dekoracje lub posypywano brokatem.Ozdoby z firmy „Sopel” cieszyły się ogromnym uznaniem, nie tylko w kraju, ale przede wszystkim za granicą. Niemal 95 proc. produkcji trafiało na eksport, przede wszystkim do Stanów Zjednoczonych, a także do krajów skandynawskich, Wielkiej Brytanii, a nawet do Australii. Bombki z Sopla to misterna, ręczna robota, a nie tania, chińska masówka. Niestety takowa zaczęła zagrażać istnieniu zakładu.

Szczegóły warsztatów na www.muzeum.bydgoszcz.pl w zakładce Wydarzenia.

Janusz Milanowski – Muzeum Okręgowe w Bydgoszczy

zdjęcia: Muzeum Okręgowe w Bydgoszczy