Na sesji Rady Powiatu Nakielskiego o obowiązkowych szczepieniach dzieci

Jak już informowaliśmy na wczorajszej sesji Rady Powiatu Nakielskiego wprowadzono dodatkowy punkt odnośnie obowiązkowych szczepień ochronnych na terenie powiatu nakielskiego. Informację radnym przedstawiła Ilona Świstowska – p.o. Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Nakle nad Notecią.

Nałożenie przez ustawodawcę powszechnego obowiązku poddawania się szczepieniom ochronnym przeciw wybranym chorobom zakaźnym zapewnia odpowiednio wysoki odsetek osób uodpornionych przeciw tym chorobom i skutecznie zmniejsza ryzyko epidemicznego szerzenia się tych chorób zakaźnych w populacji. Obowiązkowe szczepienia ochronne są skuteczną i społecznie powszechnie akceptowaną metodą zapobiegania zachorowaniom na choroby zakaźne.

Odsetek zaszczepionych osób w Polsce sięga ok. 95% populacji. Tak wysoki odsetek osób zaszczepionych skutecznie zapobiega szerzeniu się zachorowań na choroby zakaźne chroniąc nie tylko tych, którzy się zaszczepili, ale również osoby, które z powodu przeciwwskazań zdrowotnych zaszczepione być nie mogły. Wprowadzenie obowiązkowych szczepień ochronnych przeciw wybranym chorobom zakaźnym zmniejsza także społeczne skutki związane z ciężkimi zdrowotnymi następstwami chorób zakaźnych, w tym związane z kosztami leczenia tych chorób oraz ich powikłań. Szczepienia ochronne są ważną inwestycją w zdrowie, swego rodzaju polisą na życie. Tym bardziej, że w wypadku szczepień obowiązkowych, nie ponosimy kosztów finansowych tego rodzaju profilaktyki.

Na terenie powiatu nakielskiego odsetek zaszczepionych dzieci wynosi 98,06%. Na ogólną liczbę dzieci 16.907 nie zaszczepiono 58 dzieci. Na terenie gminy Szubin nie zaszczepionych dzieci jest 28 w tym 15 chodzących do przedszkoli, na terenie gminy Nakło nad Notecią 25 w tym 7 chodzących do przedszkoli, na terenie gminy Sadki 1 dziecko, na terenie gminy Kcynia 2 dzieci i na terenie gminy Mrocza również 2 dzieci.

tekst: Zbigniew Kubisz

zdjęcie ilustracyjne