Najlepsi sportowcy z nagrodami

Ponad czterystu kujawsko-pomorskich sportowców, trenerów i działaczy sportowych zostało wyróżnionych nagrodami zarządu województwa za sukcesy odniesione w ubiegłym roku. Gala wręczenia nagród, z udziałem marszałka Piotra Całbeckiego, przewodniczącej sejmiku województwa Elżbiety Piniewskiej i członka zarządu Anety Jędrzejewskiej, odbyła się dziś (26 stycznia) w Akademickim Centrum Kultury i Sztuki Od Nowa w Toruniu.

– Samorząd województwa kujawsko-pomorskiego regularnie przyznaje dotacje celowe na rozwój klubów, finansuje stypendia i nagrody dla sportowców. Swoje obowiązki w tym obszarze wypełniamy na medal – podkreśliła przewodnicząca sejmiku województwa Elżbieta Piniewska.

– Te nagrody są wyrazem uznania dla naszych zawodników odnoszących sukcesy na krajowych i międzynarodowych arenach, oraz dla tych, którzy tworzą sportowej młodzieży warunki osobistego rozwoju. Jesteśmy dumni, że w naszym regionie mamy tak wielu utalentowanych sportowców. Chylę czoła przed waszym talentem, zaangażowaniem i perfekcjonizmem. Gratuluję świetnych wyników i życzę kolejnych sukcesów – mówił marszałek Piotr Całbecki.

W tym roku nagrody samorządu województwa otrzymało 300 zawodniczek i zawodników reprezentujących 58 klubów i stowarzyszeń. To medaliści mistrzostw świata i mistrzostw Europy. Zarząd województwa przyznał także nagrody 97 trenerom i 15 działaczom sportowym.

Wśród nagrodzonych znalazły się gwiazdy polskiego sportu:

 • Dominika Putto (Zawisza Bydgoszcz) – mistrzyni świata i Europy seniorek w kajakarstwie K4 500 m
 • Fabian Barański (WTW Włocławek), Mirosław Ziętarski (AZS UMK Toruń) i Mateusz Biskup (RTW LOTTO Bydgostia Bydgoszcz) – wioślarscy mistrzowie świata i wicemistrzowie Europy w czwórce podwójnej
 • Iga Baumgart-Witan i Kinga Gacka (obie BKS Bydgoszcz) – brązowe medalistki halowych mistrzostw świata i srebrne medalistki mistrzostw Europy w sztafecie 4×400 m
 • Helena Wiśniewska, Sandra Ostrowska (zawodniczki Zawisza Bydgoszcz) – dwukrotne mistrzynie świata U-23 i dwukrotne mistrzynie Europy U-23 w kajakarstwie
 • Adrian Brzeziński (MKL Toruń) – brązowy medalista mistrzostw Europy w sztafecie 4×100 m
 • Krzysztof Matuszewski (Astoria Bydgoszcz) – mistrz świata i brązowy medalista mistrzostw świata juniorów w pływaniu w sztafecie 4×100 m st. zmiennym i 4×200 m st. dowolnym
 • Maja Tracka (ALKS Stal Grudziądz) – kolarstwo torowe, mistrzyni świata juniorek w konkurencji scratch, wicemistrzyni świata w wieloboju (omnium)
 • Dominik Ratajczak (UKS Copernicus Toruń) – kolarstwo torowe, mistrz świata juniorów w scratchu, wicemistrz świata w omnium.

Łącznie nagrodzeni sportowcy z Kujaw i Pomorza wywalczyli w ubiegłym sezonie 158 medali mistrzostw świata i Europy w kategoriach senior, młodzieżowiec, junior i kadet.

W spotkaniu wziął udział także radny województwa Robert Malinowski.

Nagrody sportowe w liczbach:

 • pula nagród wyniosła ponad 437 tysięcy złotych
 • sportowcy reprezentują 58 klubów i stowarzyszeń
 • wyróżnionych zostało 300 zawodniczek i zawodników, 97 trenerów i 15 działaczy sportowych.

 

Departament Sportu i Turystyki i Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

zdjęcia: Gala wręczenia nagród sportowych, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP