Najtańsze OC dla młodych kierowców – jak płacić mniej?

231

kładki OC dla młodych kierowców zwykle są znacznie wyższe niż te, które obowiązują starszych klientów. Często różnica ta wynosi nawet kilka tysięcy złotych, co w przypadku osoby dopiero wchodzącej w dorosłe życie jest kwotą nie do zaakceptowania. Na szczęście istnieje kilka sposobów na obniżenie ceny ubezpieczenia OC. Sprawdź, jak można sprawić, by wartość składki stała się nawet kilkukrotnie mniejsza.

Porównanie ofert

Pierwszym krokiem w dążeniu do uzyskania niższej składki OC powinno być przeanalizowanie ofert wszystkich towarzystw ubezpieczeniowych działających na terenie naszego kraju. Konkurencja na rynku jest stosunkowo duża, co powoduje pojawianie się naprawdę atrakcyjnych ofert dla początkujących kierowców. Rankingi obrazujące aktualne ceny składek OC dotyczących młodych osób znajdziesz na takich stronach, jak https://rankomat.pl/samochod/gdzie-tanie-oc-dla-mlodego-kierwocy-ranking.

Wszystkie towarzystwa ubezpieczeniowe nakładają dodatkową opłatę na klientów określanych jako młodzi kierowcy. Niekiedy różnica pomiędzy taką ofertą a tą skierowaną do starszych osób może być mniejsza w zależności od wybranej firmy. Z tego powodu korzystanie z porównywarek polis jest bardzo korzystne, pozwalając na wyszukanie najlepszej propozycji bez konieczności samodzielnego przeglądania setek stron internetowych.

Wykupienie OC razem z rodzicem

Ciekawym pomysłem na znaczne obniżenie składki OC może być zaangażowanie rodzica. Zazwyczaj osoby, które dopiero odebrały prawo jazdy i decydują się na kupno własnego samochodu mieszkają w domu rodzinnym, co pozwala na łatwe skorzystanie z takiej opcji. Jeśli jeden z rodziców młodego kierowcy ma bezwypadkową historię prowadzenia pojazdów i podlega wielu ulgom, wpisanie go jako współwłaściciela pojazdu może obniżyć ostateczną wysokość składki nawet o połowę.

Istnieje jeszcze jeden, znacznie skuteczniejszy sposób na zmniejszenie kosztu wykupienia ubezpieczenia OC. Wymaga on zmiany formalnego właściciela pojazdu na jednego z rodziców, a następnie wpisania realnego użytkownika jako współwłaściciela. Prawnie jest to jak najbardziej dopuszczalne, a pozwala na skorzystanie ze stawki wyliczonej jedynie na podstawie doświadczenia starszego kierowcy.

Po kilku latach bezwypadkowej jazdy można ponownie zmienić właściciela. Najlepszym czasem na taki krok jest moment, gdy młody kierowca przekracza granicę wieku, od której może on podlegać zniżkom. W wielu towarzystwach ubezpieczeniowych są to okolice 25-29 lat.

Nie wiesz, ile będzie wynosić dokładny koszt polisy po skorzystaniu z tej metody? Wylicz składkę OC w łatwy sposób za pomocą internetowego kalkulatora ubezpieczeń OC.

Przemyślany zakup samochodu

Na ostateczną wysokość składki OC w dużej mierze wpływa pojemność silnika, wiek auta i rodzaj samochodu. Jeśli zależy Ci na znacznym obniżeniu tej kwoty, możesz zdecydować się na stosunkowo nowy, mały pojazd z silnikiem o niewielkich gabarytach. Czasami zakup takiego auta jest niemożliwy, dlatego jest to jedynie propozycja, która pozwala na uniknięcie konieczności dopisywania bardziej doświadczonych współwłaścicieli.

Okazjonalne promocje i kody rabatowe

Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe decydują się na wprowadzanie tymczasowych promocji. Często mają one związek z zakupieniem ubezpieczenia OC przez internet lub skorzystanie z kodu rabatowego udostępnianego po zapisaniu do newslettera. Zdarza się również, że zniżka może mieć związek z dokonania płatności kartą kredytową. Wszystko zależy od indywidualnej oferty danej firmy.

Na pierwszy rzut oka zniżka -5% lub -10% może okazać się niewielka, ale w przeliczeniu na rzeczywistą kwotę może ona wynosić nawet kilkaset złotych. Ma to ogromne znaczenie głównie w przypadku młodych kierowców, którzy często muszą zapłacić składkę wynoszącą ponad 3000 zł, w zależności od wybranego modelu samochodu. Wówczas nawet 5% zniżki pozwala na znaczne obniżenie ostatecznego kosztu wykupienia polisy.

Materiał partnera