Nakło nad Notecią: 2020 rok już za nami, ostatnia część podsumowania działalności biblioteki

W ostatniej części naszego podsumowania postanowiliśmy przyjrzeć się temu, co działo się w bibliotece w minionym 2020 roku.

Nie ukrywamy, że był on dla nas wszystkich niezwykle trudny, gdyż w znacznej mierze musieliśmy dosłownie przestawić dotychczasowe działania z trybu stacjonarnego na on-line. Czy nam się to udało? Ocena należy do Państwa.

Niezwykle intensywnie musieliśmy zaistnieć  w mediach społecznościowych. Biblioteczny Facebook i You Tube stały się dla nas codziennymi narzędziami pracy. Zaczęliśmy w kwietniu od nagrania przez panie bibliotekarki filmiku z czytaniem baśni „Brzydkie kaczątko” z okazji Dnia Książki dla dzieci. Do dziś powstało kilka odrębnych cykli filmików, od czytania lektur szkolnych („Akademia Pana Kleksa”, „Felix, Net i Nika”), ciekawostek o książkach – „Czy wiesz, że…?” po filmiki o tematyce historycznej – „Bitwa Warszawska” czy „Opowieści Bizantyjskie”.

Tradycyjne spotkania, będące naszą specjalnością w dużej mierze przeniosły się do sieci. W takiej właśnie formie odbyły się spotkania z Martiną Zawadzką, Ewą Wachowicz czy Robertem Makłowiczem. Naszą mocną stroną były zawsze koncerty. W 2020 roku udało się nam kilka zorganizować, w tym koncert walentynkowy w wykonaniu zespołu Arete, recital muzyki flamenco, a także dwa koncerty sióstr Anny i Agnieszki Masloch, w tym jeden – koncert kolęd – on-line.

Z racji ponad dwumiesięcznego  zamknięcia bibliotek proponowaliśmy alternatywne formy czytelnictwa tj. Ibuk Libra, Legimi czy Wolne Lektury. Uruchomiliśmy również akcję pod hasłem „Książka na wynos”, umożliwiającą wypożyczanie książek na zewnątrz.

Do stałych pozycji w działalności biblioteki wszedł Kiermasz Książki Przeczytanej, którego druga edycja odbyła się we wrześniu i październiku.

Warto wspomnieć o licznych wystawach , które gościły w oknach Wypożyczalni przy ulicy Dąbrowskiego. Szczególnie cieszą te z cyklu „Moje fascynacje”, gdzie lokalni artyści i pasjonaci mają możliwość prezentowania swoich zbiorów i dokonań.

Biblioteka chcąc otworzyć się na osoby niewidome i niedowidzące pozyskała urządzenie Czytak umożliwiające korzystanie z bogatego księgozbioru osobom niepełnosprawnym.

Rozpoczęliśmy również promocję tzw. bookcrossingu, czyli nieodpłatnego pozostawiania książek w miejscach publicznych. Przekazaliśmy pierwszy regał z takimi książkami do Centrum Aktywności Wsi we Wieszkach.

Pomimo wszelkich ograniczeń i niedogodności związanych z pandemią COVID-19, udało nam się w ciągu całego 2020 roku wypożyczyć łącznie 59.142 książki, gazety i czasopisma, co nie byłoby możliwe bez Państwa obecności i pasji czytelniczej, za co w imieniu całej załogi Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Nakle nad Notecią, chciałbym bardzo serdecznie podziękować.

Autor: Mariusz Skoczek – PiMBP w Nakle nad Notecią