Nakło nad Notecią: Bibliotekarz poleca – „Gdzie śpiewają raki”

Delia Owens jest amerykańską pisarką, zajmującą się do tej pory dokumentowaniem afrykańskiej przyrody. „Gdzie śpiewają raki” jest jej debiutancką powieścią, która okazała się w latach 2019-2021 bestsellerem w Stanach Zjednoczonych. Książka w pełni zasługuje na to miano.

Główna bohaterka – Kya Clark, zwana potocznie „dziewczyną z bagien”, zamieszkuje małe miasteczko Barkley Cove, w Karolinie Północnej. Zmaga się z brakiem akceptacji wśród mieszkańców oraz traumatycznymi przeżyciami z dzieciństwa. Porzucona przez matkę i rodzeństwo, mieszka z ojcem alkoholikiem w domku na mokradłach. Jedyną motywację, dającą dziewczynie siły do przeżycia stanowi dzika natura, z którą przyszło jej na co dzień obcować. Jest dla niej wszystkim: rodziną, przyjacielem, pożywieniem i schronieniem w niebezpieczeństwie.

Kya nie umiejąca czytać i pisać bezbłędnie rozpoznaje wszystkie gatunki zwierząt i roślin. W trudnych chwilach pomaga jej nieznany przyjaciel, który staje się jej opiekunem i nauczycielem. Dziewczyna dorasta, przeżywa kolejne bolesne odtrącenie i wtedy na jej drodze pojawia się przez lata ukradkiem obserwowany chłopak. Czy okaże się tym, na którego czekała całe życie?

Książka łączy w sobie elementy powieści obyczajowej, literatury przyrodniczej i kryminału. Zaskakuje swoim zakończeniem, nie takim jakiego spodziewałaby się większość czytelników. Jednak Ci, którzy wcześniej zagłębili się w bujne opisy przyrody oraz poznali zachowania różnych gatunków zwierząt obserwowanych przez „dziewczynę z bagien” nie powinni być nim wcale zdziwieni…

Książkę „Gdzie śpiewają raki” znajdą Państwo w Wypożyczalni książek dla dorosłych w Nakle oraz w filii bibliotecznej w Ślesinie.

Autor: Mariusz Skoczek – Dyrektor Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Nakle nad Notecią