Nakło nad Notecią: „Dworska tancerka” w Wypożyczalni Książek dla Dorosłych

Pierwsze w tym roku spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki w Nakle nad Notecią poświęcone było książce „Dworska tancerka” autorstwa wybitnej koreańskiej pisarki Shin Kyling Sook.

Autorka zainspirowana prawdziwą historią kobiety żyjącej w XIX – wiecznej Korei, oddaje w nasze ręce opowieść o utalentowanej, młodej i pięknej kobiecie. Jin jest dworską tancerką, a to oznacza, że należy do króla, mieszka w pałacu i służy królowej. Na kartach powieści poznajemy historię jej trudnego dzieciństwa, życia na królewskim dworze, miłości oraz emigracji. W tle losów głównej bohaterki, Shin Kyling Sook wplata wiele znaczących wydarzeń historycznych oraz społeczno -politycznych. Bardzo szczegółowo opisuje ówczesną sytuację Korei na arenie międzynarodowej, jako kraju uzależnionego od większych i silniejszych sąsiadów.

Czytając tę pozycję jesteśmy też świadkami gwałtownych zmian obyczajowych związanych z otwieraniem się Korei na świat i kulturę zachodu. Pisarka drobiazgowo odmalowuje realia koreańskiego życia, jego codzienność i praktykowane tradycje.

„Dworska tancerka” to książka w której znajdziemy wszystko czego czytelnik może oczekiwać od dobrej lektury. Powieść ta jest zarówno romansem, książką historyczną jak również przewodnikiem po XIX – wiecznej sztuce. To doskonały przykład poetyckiej prozy i bezdyskusyjnie wyjątkowa pozycja, która zachwyciła wszystkie nasze klubowiczki.

Kolejne spotkanie DKK odbędzie się 22.02.2023 w Wypożyczalni książek dla dorosłych w Nakle nad Notecią. Omawiana będzie książka Klaudii Bianek pt. „Jeśli tylko ty”.

Spotkanie współfinansowane ze środków Instytutu Książki w Warszawie w ramach programu Dyskusyjne Kluby Książki.

 

Autor: Małgorzata Kaluska – Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Nakle nad Notecią