Nakło nad Notecią: Już jutro spotkanie autorskie z Krystyną Lewicką-Ritter w Muzeum Ziemi Krajeńskiej

Już jutro, 3 lutego 2023 r. o godz. 16:30 odbędzie się spotkanie autorskie z Krystyną Lewicką-Ritter, będące jednocześnie prezentacją książki W Kujawsko-Pomorskiem – z Oskarem Kolbergiem pod rękę. Zapraszamy do Muzeum Ziemi Krajeńskiej w Nakle nad Notecią

W Kujawsko-Pomorskiem – z Oskarem Kolbergiem pod rękę to zbiór reportaży z podróży po województwie kujawsko-pomorskim, jakie dziennikarka odbyła w ramach stypendium Ministra Dziedzictwa i Kultury Narodowej w czasie pandemii. Wydanie książki zostało dofinansowane ze środków samorządu województwa kujawsko-pomorskiego.

Wszystkie zawarte w publikacji reportaże dotyczą szeroko rozumianej problematyki dziedzictwa i kultury ludowej regionów etnograficznych i krain historycznych tworzących województwo kujawsko-pomorskie. Część książki to wywiady z muzealnikami, którzy w swoich miejscowościach dbają o zachowanie tożsamości kulturowej swoich regionów. Publikacja została wzbogacona o fragmenty pochodzące z dzieł Oskara Kolberga (1814–1890), badacza terenowego, etnografa i folklorysty, którego sposób pisania o regionie i upowszechniania wiedzy na jego temat stanowi dla autorki wzór do naśladowania.

Krystyna Lewicka-Ritter tak napisała o swoim pracy nad książką:

Moja reporterska trasa, którą przemierzałam jako dziennikarka-regionalistka – w stylizowanym kujawskim stroju ludowym – wiodła śladami wielu placówek muzealnych i izb tradycji na Kujawach, Krajnie, Pałukach, Kociewiu, Ziemi Dobrzyńskiej, Ziemi Chełmińskiej, Ziemi Michałowskiej i Borów Tucholskich. Wszędzie tam spotykałam fantastyczne osoby, podobnie jak ja, zakochane w swoich Małych Ojczyznach.

Wykład, o którym mowa, dotyczyć będzie dziedzictwa kulturowego wymienionych wyżej 8 subregionów etnograficznych i krain historycznych województwa kujawsko-pomorskiego, które jako jedyne w Polsce posiada aż tyle podregionów! A każdy z nich charakteryzuje się odrębnym dziedzictwem kulturowym i kulinarnym, każdy posiada inny strój ludowy, odmienne zwyczaje i obrzędy, gwarę i… muzeum stojące na straży tych tradycji. Mój wykład wzbogacony zostanie bogatą w fotografie prezentację multimedialną, pięknie ilustrującą tę regionalną gawędę.

Mojej pracy patronował – Oskar Kolberg, którego traktuję jak Mistrza i Ojca Duchowego wszelkich moich regionalnych wyzwań. W książce i w prezentacji nie zabraknie zatem cytatów z „Dzieł wszystkich Oskara Kolberga”, które pokażą m.in., że jego dzieła to wspaniała skarbnica wiedzy o kulturze naszych Przodków. Idąc śladami Oskara Kolberga, w moim cyklu reportaży wracam do miejsc przez niego odwiedzanych, wskazując współczesnych jego naśladowców – mądrych i oddanych swej pracy Strażników Tradycji, pracujących i działających w poszczególnych kujawsko-pomorskich subregionach. Dzięki temu zapoznam słuchaczy z dziedzictwem kulturowym Kujaw, Krajny, Pałuk, Kociewia, Borów Tucholskich, Ziemi Dobrzyńskiej, Ziemi Chełmińskiej i Ziemi Michałowskiej oraz wskażę wspaniałe muzea w naszym Regionie oraz miejsca – atrakcyjne turystycznie.

Wykład – w ramach projektu edukacji regionalnej Elżbiety Piniewskiej – Przewodniczącej Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Tomasz Pasieka – Dyrektor Muzeum Ziemi Krajeńskiej w Nakle nad Notecią