Nakło nad Notecią: Otwarcie wystawy prac Zbyszko Piwońskiego i Edwarda Maciejewskiego w Galerii 4

269

Dzisiaj, 25 września 2020 roku w Galerii 4 mieszczącej się w Nakielskim Ośrodku Kultury odbyło się otwarcie wystawy prac Zbyszko Piwońskiego i Edwarda Maciejewskiego. Przybyłych autorów prac jak i zwiedzających powitał Michał Dubkowski – dyrektor Nakielskiego Ośrodka Kultury. W otwarciu uczestniczył Tadeusz Sobol – starosta nakielski. Autorzy prac chętnie opowiadali o swoich eksponatach i okolicznościach w jakich powstały.

Edward Maciejewski urodził się w 1957 roku w Gąsawie. Absolwent Technikum Mechanicznego w Żninie i pomaturalnego Studium Organizacji Upowszechniania Sztuki w Bydgoszczy. Oprócz twórczości artystycznej zajmuje się edukacją dzieci i młodzieży jako instruktor w Gminnym Ośrodku Kultury w Gąsawie. W jego twórczości dominuje rzeźba i malarstwo. Należy do szubińskiej grupy plastyków „Plama s”. Uczestniczy w licznych plenerach i wystawach indywidualnych i zbiorowych. W twórczości prezentuje nurt „nadrealistyczny” tworząc w baśniowym i fantastycznym klimacie. Jego warsztat charakteryzuje się śmiałymi, pociągnięciami pędzla i dłuta podkreślone cienką, agresywną linią, co nadaje pracom ekspresji i dynamiki. W przemyślany sposób wykorzystuje naturalne walory drewna tworząc niepowtarzalne formy. Tematyka prac inspirowana jest otaczającym światem, zwłaszcza historią i krajobrazem Pałuk.

Zbyszko Piwoński, rzeźbiarz, rysownik, malarz, posiada wykształcenie średnie techniczne. Rzeźby wykonuje w drewnie od małych form po pnie 3-4 metrowe. Kontynuuje tradycję pałuckiej sztuki ludowej. Przez dwa lata był instruktorem rzeźbiarstwa w Brzyskorzystewku, Szubinie i Żninie. Jest autorem rzeźb do scenografii filmu „Stara baśń” w reżyserii Jerzego Hoffmana oraz bydgoskich rzeźb w pniach drzew. Uczestniczył w Międzynarodowym Konkursie Rzeźby Ludowej w Poznaniu, festynach archeologicznych w Biskupinie, wielu wystawach, konkursach i plenerach rzeźbiarskich w Polsce oraz kilku poza granicami kraju.

Wystawa czynna będzie do 5 października 2020 roku.

tekst i zdjęcia: Dariusz Wojciechowski

Kopiowanie, przetwarzanie, powielanie w całości lub w części treści opisu, zdjęć oraz wszelkich elementów graficznych a także przechowywanie w systemach wyszukiwania, umieszczanie na innych stronach www, przekazywanie, przesyłanie czy udostępnianie innym osobom wyżej wymienionych elementów bez zgody właściciela i autora jest zabronione. Ustawa z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. (Dz. U. z 2019 r. poz. 1231 z późn. zm.).