Nakło nad Notecią: Święto Niepodległości w Zespole Szkół Lubaszcz

„Nie zginęła! Zmartwychwstała!

Mimo wrogich burz.

Wstała wielka i wspaniała

w blasku jasnych zórz.”

W czwartek, 17 listopada 2022 roku w Zespole Szkół im. Wł. Łokietka w Lubaszczu odbyła się uroczysta akademia poświęcona Ojczyźnie w 104. rocznicę odzyskania niepodległości.

Montaż słowno-muzyczny pt. „Ta, co nie zginęła” przygotowali uczniowie klasy 1c wraz z wychowawcą p. Izabelą Ormińską oraz p. Agnieszką Michalak.

Data 11 listopada to symbol walki o wolność, symbol wiary, miłości i symbol zwycięstwa. Uczniowie, nauczyciele i pracownicy szkoły spotkali się, aby wspólnie przeżyć ten dzień.

Zgromadzeni wysłuchali polskich pieśni patriotycznych, w których jak w lustrze odbiły się losy polskiego narodu, przenieśli się myślami do tamtych czasów… bo jak powiedział Jerzy Waldorf: „Myśląc o przyszłości narodu trzeba się oprzeć o jego groby”…

Przygotowany przez młodzież montaż słowno-muzyczny pozwolił spojrzeć na Polskę oczami bohaterów narodowych, poetów, pisarzy. Nie zabrakło też wspólnego śpiewania pieśni patriotycznych – „Marszu Pierwszej Brygady” i „Szarej Piechoty”.

Akademia miała na celu wzbogacić przede wszystkim wiedzę uczniów o historycznych wydarzeniach sprzed lat, rozwijać szacunek dla dokonań poprzednich pokoleń oraz  uświadomić ciągłość historii.

Podczas akademii wręczone zostały dyplomy i nagrody zwycięzcom szkolnego Konkursu Recytatorskiego Poezji Patriotycznej.

Uroczystość zakończono wspólnym odśpiewaniem hymnu – symbolu naszej państwowości.

Materiał: Zespół Szkół w Lubaszczu