Nakło nad Notecią świętowało 100 rocznicę powrotu miasta do Macierzy

Dzisiaj, 20 stycznia 2020 roku Nakło nad Notecią obchodziło swój wielki dzień – 100-lecie powrotu miasta do Macierzy.

Uczestnicy uroczystości zgromadzili się na ul. Hallera przy Noteci – w miejscu, gdzie przez istniejący przed wojną most, do miasta wkroczył 59 pp, potwierdzając powrót Nakła w granice Rzeczypospolitej. Odtwarzając trasę przemarszu uczestnicy uroczystości przeszli ul. Hallera przy wtórze bębnów sekcji werblistów Zespołu Szkół Żeglugi Śródlądowej. Zatrzymano się przed tablicą gen. Hallera, gdzie burmistrz miasta i gminy Nakło nad Notecią Sławomir Napierała złożył wiązankę kwiatów. Po dotarciu na Rynek rozpoczęto główną część obchodów wspólnym odśpiewaniem hymnu. Troje dziewczynek w strojach krajeńskich przekazało kwiaty na ręce p.o. dcy 1 blog mjr Mariusza Rybskiego, a chór Soli Deo zaśpiewał Rotę.

Okolicznościowe przemówienie wygłosił burmistrz Sławomir Napierała. Następnie głos zabrał proboszcz parafii pw. św. Wawrzyńca ks. Michał Adamczyk. Przybyły na uroczystość prezes Ligi Morskiej i Rzecznej kpt. ż.w. Andrzej Królikowski odczytał akt nadania Pierścienia Hallera Miastu i Gminie Nakło nad Notecią, który przekazał wraz z pierścieniem na ręce burmistrza.

Wspomnienie o osobach zaangażowanych w odzyskanie niepodległości i powrót Nakła do macierzy odczytała kustosz muzealny Anna Sergott. Zanim złożono wiązanki kwiatów u stóp Pomnika Wdzięczności Wojsku Polskiemu, sekcja motocyklowa Nadnoteckich Sokołów oraz harcerze udali się w miejsca pamięci, zapalając znicze przy tablicach na Rynku, na ul. Hallera, przy kamieniu pamiątkowym Antoniego Nadskakuły, na cmentarz, do Paterka i Trzeciewnicy. W hołdzie wszystkim, którzy walczyli o niepodległą kompania honorowa 1 blog oddała salwę honorową.

W uroczystościach udział brali: władze samorządowe powiatu z wicestarostą nakielskim Tomaszem Miłowskim, żołnierze 1 blog, przedstawiciele służb mundurowych – Komendy Powiatowej Policji, Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Nakle nad Notecią, Zakładu Karnego w Potulicach, harcerzy, organizacji i stowarzyszeń, uczniowie oraz nauczyciele szkół gminnych i powiatowych.

tekst: źródło UMiG Nakło nad Notecią

zdjęcia: Zbigniew Kubisz