Nakło nad Notecią: Uczczono pamięć powstańców wielkopolskich w Paterku

6 i 7 lutego 1919 roku podczas Powstania Wielkopolskiego miały miejsce największe walki o wyzwolenie Paterka i okolicznych miejscowości. Zginęło w nich co najmniej kilkunastu powstańców. W rocznicę tych wydarzeń dzisiaj, 7 lutego 2023 roku przedstawiciele samorządu gminnego ze Sławomirem Napierałą burmistrza miasta i gminy Nakło nad Notecią z zastępcą burmistrza Krzysztofem Błońskim i powiatowego z Tadeuszem Sobolem starostą nakielskim i Tomaszem Miłowskim wicestarostą, Muzeum Ziemi Krajeńskiej z Tomaszem Pasieką dyrektorem Hufca ZHP Nakło z komendant phm. Jolantą Maciejewską, rady sołeckiej w Paterku oraz Zespołu Szkolno-Przedszkolnego z Paterka Aliną Sławkowską dyrektor złożyli kwiaty i zapalili znicze w miejscach pamięci narodowej: przy pomniku powstańczym na rondzie w Paterku.

Historia tego pomnika na Rondzie Powstańców Wielkopolskich w Paterku zaczęła się w 1922 roku, w trzecią rocznicę oswobodzenia Paterka. Mieszkańcy chcieli w ten sposób uczcić pamięć o Powstańcach Wielkopolskich, którym zawdzięczali wolność. – Inicjatywa spotkała się z pozytywnym odzewem. Społeczność zebrała pieniądze, powołano w tym celu specjalny komitet, bodajże w przeciągu pół roku pomnik wybudowano.

tekst i zdjęcia: Dariusz Wojciechowski

Kopiowanie, przetwarzanie, powielanie w całości lub w części treści opisu, zdjęć oraz wszelkich elementów graficznych a także przechowywanie w systemach wyszukiwania, umieszczanie na innych stronach www, przekazywanie, przesyłanie czy udostępnianie innym osobom wyżej wymienionych elementów bez zgody właściciela i autora jest zabronione. Ustawa z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. (Dz. U. z 2019 r. poz. 1231 z późn. zm.).