Nakło nad Notecią: W ślesińskim przedszkolu solidaryzowali się z osobami z zespołem Downa

Choć większości ten dzień kojarzy się z pierwszym dniem wiosny, jest to także dzień zwrócenia szczególnej uwagi na potrzeby osób z zespołem Downa.
21 marca przypada Światowy Dzień Zespołu Downa. Ta data nie jest przypadkowa i nawiązuje do obecności u osób z zespołem Downa dodatkowego, trzeciego chromosomu w 21. parze chromosomów. Ideą tego święta jest zwrócenie uwagi społeczeństwa na osoby z zespołem Downa i ich potrzeby, zwiększenie świadomości o chorobie oraz promowanie praw osób z zespołem Downa do pełnego uczestniczenia w życiu społecznym. Symbolem Zespołu Downa są kolorowe skarpetki będące synonimem niedopasowania społecznego i genotypowego z jakim borykają się osoby z zespołem Downa.
Dzieci i nauczycielki Przedszkola w Ślesinie przyszli w tym dniu w kolorowych skarpetkach nie do pary,  pokazując, że różni nas tak niewiele od osób z Zespołem Downa, jeden dodatkowy, niepasujący chromosom – tak jak nasza niepasująca skarpetka. W grupach odbywały się pogadanki mające na celu przybliżenie problemu chorych na Zespół Downa. Na lekcjach dzieci wykonały papierowe, kolorowe skarpetki. W ten sposób chcieliśmy pokazać solidarność z osobami z zespołem Downa. Niech ten dzień będzie świętem radosnym, a życie osób z zespołem Downa, barwne i szczęśliwe.

Natalia Kaniewska Zespół Szkolno-Przedszkolny w Ślesinie