W ostatnich miesiącach muzealne zbiory Muzeum Ziemi Krajeńskiej w Nakle nad Notecia wzbogaciło wiele zdjęć Nakła i jego mieszkańców. Pośród nich na szczególną uwagę zasługuje kolekcja składająca się z dwunastu fotografii wykonanych w nakielskim atelier fotograficznym Anny Semmler. Prawdopodobnie była to jedyna przedstawicielka płci pięknej w Nakle, która w I połowie XX w. posiadała własne studio fotograficzne. Niestety nie udało nam się znaleźć żadnych informacji o lokalizacji jej pracowni.
Na większości, bo aż na jedenastu zdjęciach widać członków jednej rodziny: matki, ojca i ich dziecka. Niestety nie znamy nazwiska tych ludzi, ale najprawdopodobniej była to jedna z niemieckich rodzin zamieszkujących Nakło. Dzięki temu, że na jednym ze zdjęć zapisano datę, możemy (wszystkie jedenaście) datować na lata 1904-1908. Poza sztampowymi jak na tamte czasy kompozycjami z sztywno pozującymi ludźmi widać wśród prac pani Semmler również kompozycje bardziej swobodne. Na szczególną uwagę zasługuje zdjęcie matki z dzieckiem wpisane w koło (tondo). Matka jest zwrócona twarzą do dziecka, a więc profilem do osoby oglądającej zdjęcie, patrzy na córkę z czułością i troską. Jak widać Fotografka nie bała się eksperymentować z różnymi kadrami, do których musiała przecież przekonać klientów.
Na dwunastym zdjęciu fotografka uwieczniła dziewczynkę w stroju pierwszokomunijnym. Jest to jedyne zdjęcie z kolekcji, które podpisano, dzięki temu wiemy, że na fotografii znajduje się Maria Dettloff.
Wszystkie zdjęcia naklejono na tekturki o wymiarach 6,4 cm na 10,4 cm, na rewersach znajdują się eleganckie winietki z informacjami dotyczącymi studia fotograficznego.
K.K.P. – Muzeum Ziemi Krajeńskiej w Nakle nad Notecią