Naklo (Słowenia): W wieku 100 lat zmarł Dušan Mauser, honorowy obywatel gminy Naklo

252

Dušan Mauser był pracownikiem Radia Ljubljana, jako młody człowiek najpierw pracował jako dźwiękowiec, później jako reżyser radiowy i teatralny.  Ukończył studia w Akademii Ljubljana na kierunku teatr, radio, film i telewizja. Za swoją pracę w 1968 roku otrzymał tzw. „małą” nagrodę Prešerna za reżyserię gry radiowej „Pod Lasem Mlecznym”. Oprócz tej nagrody otrzymał również wiele nagród na byłym jugosłowiańskim Festiwalu Radiowym w Ochrydzie.

Jego kontakt z słoweńską gminą Naklo sięga 1976 roku, gdy wraz z rodziną kupił upadający dworek Ogradu w Spodnje Duplje. Zamienił dworek jak to mówią „z brzydkiej kaczki w pięknego łabędzia”. Ten rok oznaczał nowe narodziny budynku. Odnawiał go razem z synem Matjazem. Budynek został odtworzony z zachowaniem historycznego wyglądu i nowymi dodatkowymi pod względem dawnej architektury dworu. Ale konsekwencja w realizacji pomysłu utrzymał budynek w dość wiernej formie. Część budynku wyposażona jest dziś w stare meble, dywany, obrazki i obiekty kultury miasta XIX wieku. Znajdują się w nim pomieszczenia galerii i historyczne pomieszczenie o historii zamku. W 1985 roku budynek został ogłoszony historycznym i kulturalnym pomnikiem dziedzictwa narodowego.

Od 1978 do dziś w galerii, która mieści się w parterowych pomieszczeniach dworu odbyło się już ponad 130 różnych wystaw i wydarzeń kulturalnych. Pan Dušan Mauser mimo podeszłego wieku lubił wracać do Dolnych Duplje i  gminy Naklo. Zawsze z zainteresowaniem  śledził życie kulturalne i gospodarcze gminy. W 1987 Dušan Mauser otrzymał nagrodę narodu słoweńskiego za udany wkład w historię Dupelja i odrestaurowanie zamku, które przyznała mu ówczesna lokalna konferencja SZDL Duplje. W 2014 roku został honorowym obywatelem Gminy Naklo.

W imieniu społeczności Naklo kondolencje żonie i synowi Dušana Matjazu złożył żupan Ivan Meglić.

źródło: Obcina Naklo

Na zamieszczonym poniżej zdjęciu otwarcie kolejnej wystawy w Galerii Duplje w 2020 roku