Narodowe czytanie „Nowele polskie” w Sadkach

6 września 2019 roku Gminna Biblioteka Publiczna w Sadkach włączyła się w  Narodowe Czytanie „Nowele polskie”. Jest to akcja, która trwa od 2012 roku i została zainicjowana przez Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego. W 2019 roku wybrano 8 polskich nowel . Były to : „Dobra Pani” E. Orzeszkowej, „Dym” M. Konopnickiej, „Katarynka” B. Prusa,  „Mój ojciec wstępuje do strażaków” B. Schulz, „Orka” Władysława Reymonta, „Rozdziobią nas kruki, wrony …” S. Żeromskiego, „Sachem” H. Sienkiewicza oraz „Sawa” H. Rzewuskiego. W Sadkowskiej książnicy interpretacji 4 wybranych utworów podjęli się Ewa Czyżewska i Irena Dondziak z KGW Sadki (Rozdziobią nas kruki, wrony…), Ewa Pstrągowska  z zespołu Sadkowianie (Dym), Alicja Stałowska z GOK Sadki (Sachem),  Zuzia Strzyżewska i Tosia Brzozowska (Katarynka). Każdy z czytających w podziękowaniu otrzymał dyplom i książkę S. Kamosińskiego  „Gmina Sadki – dzieje i współczesność”. W przerwach pomiędzy lekturami licznie zgromadzona publiczność mogła wziąć udział w quizie do którego nagrody zostały ufundowane przez Bank Pocztowy w Bydgoszczy, oraz opieczętować własne egzemplarze nowel pamiątkowym stemplem.

Podczas spotkania Dyrektor GBP Sadki Joanna Brzozowska wręczyła nagrody uczestnikom „Konkursu fotograficznego” na zdjęcie związane z historią, architekturą i krajobrazem Gminy Sadki. Upominki zostały ufundowane przez UG Sadki.

Po zakończeniu części oficjalnej wszyscy zostali zaproszeni na kawę oraz słodki poczęstunek  przygotowany przez KGW Sadki.

Bardzo dziękujemy dziewczętom z MOW Samostrzel oraz wszystkim czytelnikom  za udział w akcji Narodowe czytanie i zapraszamy za rok do wysłuchania „Balladyny” J, Slowackiego.

Gminna Biblioteka Publiczna w Sadkach