Nauczyciele Staszica na kursie językowym w Hiszpanii

W niedzielę 10 października 2021 rozpoczęła się kolejna mobilność w ramach realizowanego przez Zespół Szkół im. S. Staszica w Nakle n. Not. projektu „Nowoczesna szkoła szansą dla małego miasteczka”, realizowanego dzięki środkom finansowym Unii Europejskiej pozyskanych w ramach programu PO WER.

5 nauczycieli udało się na kurs języka angielskiego na poziomie B2 do Alicante w Hiszpanii. Po 2 godzinach oczekiwania na usunięcie awarii samolotu w Poznaniu, grupa wyruszyła w podróż, która sama w sobie dostarczyła wielu wrażeń. Z okien samolotu można było podziwiać piękno Alp.

W niedzielę po wylądowaniu i zakwaterowaniu odbyło się spotkanie ponad 40 osób z różnych krajów Europy, które uczestniczyły w czterech równolegle prowadzonych kursach, w tym 8 uczestników kursu językowego.

Kolejnego dnia, tj. w poniedziałek, punktualnie o godzinie 9 rozpoczęły się pierwsze zajęcia. Zajęcia prowadzone były z zastosowaniem metod aktywizujących. Przygotowanie merytoryczne zajęć, w tym materiały do nauki, sprzyjały podnoszeniu umiejętności językowych. Rozwijane były wszystkie sprawności językowe, także poprzez wykonywanie projektów „w terenie”

W godzinach popołudniowych i wieczornych cała grupa udała się na zwiedzanie największej atrakcji Alicante – Castillo de Santa Bárbara (Twierdza Świętej Barbary). Podczas zwiedzania twierdzy oraz kolejnych zabytków Alicante, przewodniczka przekazała uczestnikom wiele informacji z ciekawej historii miasta i regionu. Zwieńczeniem dnia było wspólne zdjęcie wśród palm  na nadmorskiej promenadzie Explanada de España.

Podczas kolejnych dni uczestnicy z poszczególnych krajów (Francja, Portugalia, Czechy, Polska) prezentowali w języku angielskim swoje szkoły, miejscowości, w których znajdują się te szkoły, a także siebie samych oraz założenia realizowanych przez nich projektów w ramach programów Erasmus+ i PO WER. Po prezentacji odbyły się kolejne zajęcia w terenie „Practice time in real life”.

Trzeciego dnia po zajęciach językowych cała grupa udała się do Marq Museum, które w roku 2004 uzyskało tytuł Europejskiego Muzeum Roku.

Ostatnie dni spędzone w słonecznym Alicante to nie tylko intensywna praca nad językiem angielskim, zwieńczona uzyskaniem certyfikatów przez wszystkich uczestników kursu, ale także czas na spotkania integracyjne oraz zwiedzanie okolicy.

W czwartek uczestnicy kursu udali się na wycieczkę na malowniczą wyspę Tabarca, słynącą z fantastycznych raf koralowych oraz krystalicznie czystej wody. Część uczestników udała się tramwajem, który w centrum miasta porusza się pod ziemią, na wycieczkę do pobliskiego Benidorm, podziwiając po drodze widoki gór i morza.

W piątek odbyły się kolejne zajęcia, a po nich wręczenie certyfikatów oraz spotkanie podsumowujące w jednej z typowych dla miasta kawiarenek.

W sobotnie południe natomiast odbyła się gra terenowa, wzorowana na escape roomie. To była już ostatnia odsłona międzynarodowego spotkania w Alicante.

W niedzielę cała grupa wróciła bezpiecznie do domów, podczas lotu ponownie podziwiając piękno Alp.

Cały kurs dostarczył uczestnikom wielu okazji do podniesienia swoich umiejętności językowych. Zastosowane metody i formy pracy sprzyjały szybkiemu opanowywaniu materiału. Nawiązane zostały nowe, międzynarodowe znajomości, które być może w przyszłości zaowocują bliższymi kontaktami między poszczególnymi szkołami. Dla części uczestników kursu był to także pierwszy pobyt w Hiszpanii i kontakt z bogatą niezwykle insertującą kulturą tego kraju.

Wkrótce odbędą się kolejne mobilności w ramach realizowanego w szkole projektu. W listopadzie kolejnych 8 nauczycieli będzie podnosiło swoje kwalifikacje poza granicami Polski. Najpierw 4 nauczycieli uda się do Stambułu (flipped learning), a następnie kolejnych 4 na kurs języka angielskiego do Madrytu. Łącznie zaplanowane zostały 23 mobilności.

Warto wspomnieć, iż koordynatorem projektu jest Pani Joanna Betscher, dzięki której wyjazdy są w ogóle możliwe i która zapewnia ich wysoki poziom organizacyjny.

Tekst: Zespół Szkół im. S. Staszica w Nakle n. Not.