Nie bądźmy obojętni – nadchodzi zima

W związku ze zbliżającym się okresem zimowym oraz związanym z tym zwiększonym zagrożeniem dla zdrowia i życia osób bezdomnych apelujemy do mieszkańców powiatu nakielskiego o zwracanie uwagi na osoby bezdomne i potrzebujące pomocy oraz informowanie o miejscach ich przebywania odpowiednich służb. Okres zimowy jest jednym z najcięższych dla osób, które z różnych przyczyn nie posiadają dachu nad głową

Z naszej strony wystarczy jedynie telefon do straży miejskiej/gminnej, policji lub ośrodka pomocy społecznej o zaobserwowanej sytuacji, aby uchronić osoby potrzebujące pomocy przed nadmiernym wychłodzeniem organizmu, kończącym się utratą zdrowia (odmrożenia, choroby wewnętrzne) lub życia.

Miejscami szczególnie chętnie odwiedzanymi przez osoby bezdomne, które chcą się schronić przed mrozem są pustostany mieszkalne, z reguły w fatalnym stanie technicznym, pustostany poprzemysłowe i altanki na terenie rodzinnych ogrodów działkowych. To często miejsca będące w naszym  sąsiedztwie.

Nie przechodźmy obojętnie obok osób leżących na ławkach, śpiących na dworcu czy w parkach. Tylko szybka reakcja może przyczynić się do uratowania komuś życia.

Władysław Gajewski Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego w Nakle nad Notecią

zdjęcie ilustracyjne