Niebieski w odcieniu Classic Blue – jak wprowadzić go do wnętrza sypialni?

Każdego roku wielbiciele wnętrzarstwa i szeroko pojętego designu wyczekują na ogłoszenie przez Pantone Institute najmodniejszego koloru w nadchodzącym roku. Tym razem trendsetterzy wskazali na głęboki, ciemny niebieski – Classic Blue. Odcień, który jest odpowiedzią na ludzką potrzebę poczucia stabilizacji i bezpieczeństwa, sprawi, że każda aranżacja zyska nie tylko przytulny, ale również stylowy, elegancki charakter. A jak wprowadzić kolor roku do wnętrza sypialni? Oto kilka praktycznych wskazówek.

Po pierwsze: światło

Ze względu na to, że głębokie, nasycone odcienie pomniejszają optycznie wnętrza, Classic Blue najlepiej sprawdzi się w jasnych oraz przestronnych sypialniach. Zadbajmy o to, by wpuścić do pomieszczenia jak najwięcej promieni słonecznych. Jeżeli chcemy, aby to ściany naszej sypialni zostały pokryte farbą w ciemnoniebieskim kolorze, warto dokładnie przemyśleć, ile ścian ostatecznie zechcemy pomalować. Bardzo dobrym i efektownym rozwiązaniem będzie zastosowanie koloru zarówno na ścianach całego pomieszczenia, jak i tylko na jednej z nich – tej znajdującej się bezpośrednio za łóżkiem. Wybierając drugą opcję, pamiętajmy, by kolorem pozostałych ścian był neutralny odcień, np. biel, krem lub bardzo jasna szarość.

Po drugie: kontrast

Wprowadzając odcień roku do sypialni warto zdecydować się na zastosowanie w niej kolorystycznego kontrastu. Jeżeli planujemy umieścić w pomieszczeniu meble tapicerowane w ciemnoniebieskim kolorze, zastosujmy jasny kolor na ścianach. W ten sposób uda nam się stworzyć bardzo ciekawe połączenie barw, które sprawi, że sypialna zyska interesujący charakter. Dokładnie taki sam efekt uzyskamy rozplanowując „ułożenie” kolorów na odwrót, tzn. wybierając granatowe ściany oraz jasne meble tapicerowane: – Tkaniny utrzymane w stonowanych, jasnych odcieniach, bardzo dobrze komponują się z wyrafinowanym zdobieniem zagłówków – zdecydowanie wyraźniej uwidoczniają głębokie piki i regularne przeszycia z wciągami. Co więcej, zestawienie ciemnoniebieskiej ściany z jasną, kontrastującą z nią tapicerką łóżka, pozwoli uzyskać elegancką i bardzo stylową aranżację sypialni – podpowiada Artur Wasążnik, ekspert marki Comforteo.

Po trzecie: dodatki

Classic Blue to kolor, który z powodzeniem połączymy z modnymi dodatkami. Oczywiście ich ostateczny wybór zależy od ogólnego stylu aranżacji. Złoto świetnie sprawdzi się w sypialniach urządzonych w stylu art déco. Kolory biały i kremowy w ciekawy sposób dopełnią bardziej „swobodne”, prowansalskie wnętrza. Jeśli naszym celem jest wprowadzenie do sypialni inspiracji naturą oraz ekologicznymstylem życia, „kamienne” szarości oraz różnego rodzaju odcienie drewna również świetnie będą komponowały się z modnym, niebieskim kolorem. Na jakie dodatki warto postawić? Oczywiście na tekstylia: pledy, koce, ozdobne poduchy. W nadchodzącym roku modnym akcesorium będą również lustra. Jeżeli więc zależy nam na podążaniu za trendami, również ich nie powinno zabraknąć w sypialni.

Po czwarte: poczucie bezpieczeństwa

Pantone Institute argumentując wybór Classic Blue na kolor roku, wyjaśnił, że jest to odcień, będący odpowiedzią na potrzebę bezpieczeństwa i stabilizacji. Dlatego też wprowadzając go do wnętrza sypialni, warto jeszcze bardziej wzmocnić efekt domowej, błogiej atmosfery. Z jednej strony pomogą ją podkreślić osobiste przedmioty, np. zdjęcia z odbytych podróży lub własnoręcznie wykonane przedmioty – obrazy, czy też ceramika. Z drugiej strony uczucie bezpieczeństwa i przytulności pomoże stworzyć dodatkowe źródło światła – lampy stołowe oraz podłogowe. Pamiętajmy jednak, by wybrać żarówki, które pozwolą uzyskać światło o ciepłej barwie. Dzięki temu uda nam się stworzyć przytulne miejsce do odpoczynku, w którym będziemy czuli się komfortowo i bezpiecznie.

Mateusz Haniszewski Senior PR & Influencer Marketing Specialist SFERA Group