Nieznane fakty o ruchu oporu w potulickim obozie

Niedawno pojawiła się książka o niemieckim obozie w Potulicach (Lebrechtsdorf): Jan Dolny, Wspomnienia z obozu w Stutthofie i Potulicach więźnia o numerze 9889 w latach 1940-1945, Gdańska 2020. Publikacja wydana przez Instytut Kaszubski.
Ponad 300-stronicowa książka zawiera obszerne wspomnienia więźnia dwóch obozów, członka ruchu oporu na Pomorzu. Dodatkowo zamieszczono wspomnienia innych więźniów i dokumenty zgromadzone w Archiwum i Muzeum Pomorskiej Armii Krajowej oraz Wojskowej Służby Kobiet (Fundacja Generał Elżbiety Zawackiej). Całość przygotował do druku prof. Józef Borzyszkowski.
Jan Dolny na pocz. 1942 r. trafił z KL Stutthof do obozu w Potulicach. Szczegółowo opisał, co działo się w tych miejscach eksterminacji Polaków, Żydów i przedstawicieli innych nacji. Po latach bez emocji opisał akty torturowania i mordowania więźniów na różne sposoby, przy czym podał nazwiska oprawców. Autor posługuje się lekkim stylem i wspomnienia czyta się dosłownie jednym tchem (Jan Dolny był absolwentem Sorbony – doktorat z fizyki nuklearnej).
Książka zawiera nieznane do tej pory w literaturze świadectwo innego więźnia obozu w Potulicach – członka ruchu oporu obozu w Potulicach oraz mało znane szczegóły ewakuacji obozu w styczniu 1945 i życie obozowe w pierwszych tygodniach po odejściu Niemców.
Publikacja bardzo cenna, tym bardziej, że do tej pory ukazało się niewiele prac na temat obozu w Potulicach. Prof. Borzyszkowski zweryfikował informacje zawarte we wspomnieniach, z ocalałymi dokumentami z obozów.
Książka godna polecenia dla czytelników starszych jak i młodszych. Ci ostatni mogą podczas lektury wcielić się w postać więźnia niemieckiego obozu zagłady i „zobaczyć” jak Niemcy postępowali z „podludźmi”.
Publikację można nabyć w księgarni Instytutu Kaszubskiego za pośrednictwem internetu.
Mariusz Gratkowski – Czas Nakła