Noc Bibliotek 2019 za nami

V Ogólnopolska Noc Bibliotek już za nami – wzięło w niej udział 1758 bibliotek, również Filia Dziecięca Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Nakle, która zaprosiła dzieci w sobotę, 5 października 2019 r. na  godz. 19.00.

Głównym organizatorem przedsięwzięcia było Centrum Edukacji Obywatelskiej, które realizuje zadanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Tegorocznej Nocy Bibliotek przyświecało hasło „Znajdźmy wspólny język”. Uczestnicy nakielskiej Nocy rozpoczęli  ją od wykonania ilustracji ph. „Nakło kredką malowane”,  włączając się w ten sposób w obchody 720-lecia nadania praw miejskich Nakłu. Następnie przystąpili do wykonania ozdobnego sznurka nieznaną nikomu metodą. Dzieci dowiedziały się, że dziergać można nie tylko na drutach czy szydełku – można wykorzystać do tego też wyłącznie palce. Milusińscy  pracowali uważnie, w skupieniu, a po zakończeniu prac prześcigali się z pomysłami na wykorzystanie swojego dzieła – padały pomysły na: pasek do spodni/sukienki, naszyjnik, przepaska do włosów itp.   Kolejny etap nocnych działań przyniósł zadanie ułożenia w grupach kolorowych puzzli z hasłem tegorocznej Nocy.  Wspólny język uczestnicy starali się również znaleźć podczas programowania na wesoło. I było wesoło, gdyż zadanie polegało na ułożeniu w grupach piramidy z plastikowych kubków przy pomocy wyłącznie gumek i sznurków, komunikując się słowami-kluczami – a to nie najprostsze.

Na koniec zaprosiliśmy milusińskich do obejrzenia filmu pt. „Ptyś i Bill” w reż. A. Charlotta i Franka Magniera, który w ciepły i humorystyczny sposób ilustruje tegoroczne hasło akcji „Znajdźmy wspólny język”. Film powstał na podstawie  jednego z tomów komiksu o tym samym tytule.

Noc Bibliotek to akcja, która promuje nie tylko czytelnictwo, lecz także biblioteki jako miejsca, w których po prostu warto bywać. Liczymy na to, że po poznaniu biblioteki tej wyjątkowej Nocy, czytelnicy wrócą w dzień. I w kolejne dni.

Serdecznie dziękujemy Cukierni La Petite Karol Tydda za osłodzenie spotkania i Pani Katarzynie Nowak za poprowadzenie warsztatów z dziergania.

Jolanta Dąbrowska – Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Nakle nad Notecią