Nowocześnie czy tradycyjnie?

Marzeniem każdego z nas jest wyjątkowe, inne od wszystkich, świąteczne drzewko

Rok w rok pojawiają się nowe trendy, zarówno w gatunkach  drzewek, jak i sposobach ich przystrajania. Czy jednak ktoś z nas pomięta o symbolice drzewka, skąd się wzięło i co symbolizują poszczególne ozdoby?

W dobie krytyki rożnego rodzaju nowych świąt, napływających z innych kultur warto przypomnieć, że zwyczaj ubierania świątecznych drzewek przybył do Polski z Niemiec na początku XIX wieku, a więc ma około 200 lat. Początkowo zadomowił się jedynie wśród mieszczan. Bardzo szybko jednak rozprzestrzenił się na całe społeczeństwo, stając się tradycją narodową. Na niektórych terenach naszego kraju zwyczaj ten ma dopiero 90 lat.

Dla pamiętających o symbolice tradycjonalistów oczywiste jest, że drzewa iglaste symbolizują życie, trwanie i odradzanie się.  Łańcuchy na choince to umacnianie więzi rodzinnych, dzwoneczki dobre nowiny i radości. Kolorowe lampki rozświetlające otoczenie to symbol ochrony przed złem, przeciwdziałąjący ludzkiej nieżyczliwości. Umieszczone na choince gwiazdki zapewniają szczęśliwy powrót do domu z dalekich stron.  Opiekę nad domostwem zapewniają aniołki, a pierniki dostatek. Warto też powiesić jabłka, nie tylko jako symbol zdrowia, ale również urody domowników.

Pamiętajmy również o jemiole. Chociaż w przyrodzie jest to półpasożyt, a więc roślina żywiąca się również  kosztem innych, jej symbolika, jak i zastosowania w medycynie ludowej nie budzą już żadnych wątpliwości. To z niej wytwarza się wiele preparatów leczniczych na nadciśnienie, problemy krążeniowe czy wspomagające pracę trzustki. Pamiętajmy jednak, że jej działanie jest bardzo silne i stosowanie jej na własną rękę może być szkodliwe dla zdrowia.  W wierzeniach ludowych ma ona chronić przed różnego rodzaju nieszczęściami oraz zadbać o atmosferę zgody, miłości i dobrego samopoczucia wszystkich mieszkańców.

To, w jaki sposób ustroimy swoje świąteczne drzewko, pozostawiamy w gestii każdego z nas. Tak, aby każdy mógł w pełni poczuć magię świąt.

tekst: Piotr Siuda – Nadleśnictwo Szubin

zdjęcia: Paweł Dobies – Nadleśnictwo Szubin