Nowy Kamaz wjechał do garażu OSP Sipiory

Ochotnicza Straż Pożarna w Sipiorach doczekała się nowego wozu, który miał stać w jednostce jeszcze w 2019 roku ale z przyczyn zależnych od producenta tak się nie stało. 10 lutego 2020 roku piękny KAMAZ zaparkował w garaży Ochotniczej Straży Pożarnej w Sipiorach. Około godziny 22:00 druhowie z Sipior w towarzystwie kolegów i koleżanek z OSP w Dziewierzewie uroczyście powitali nowe GBA.

W blasku rac świetlnych i dymnych, dziękach syreny strażackiej oraz sygnałów dźwiękowych i świetlnych uroczyście i po strażacku powitano nowy wóz strażacki. Przed nowym autem jechał stary, wysłużony STAR z jednostki w Sipiorach, a za nowym wozem samochód pożarniczy z zaprzyjaźnionej jednostki w Dziewierzewie. Oczywiście samochód został ochrzczony szampanem i powitany również fajerwerkami.

Dla strażaków i mieszkańców Sipior, którzy w nocy przyszli powitać nowy pojazd było to ważne i wzruszające wydarzenie.

Przypomnijmy, że całkowity koszt pojazdu to 800, 000 złotych. Na zakup pojazdu składają się następujące kwoty: 180 tysięcy przeznaczyła Komenda Główna PSP, 380,000 złotych z Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej i 240,000 złotych pochodzi z budżetu Gminy Kcynia.

W 2019 Gmina Kcynia praktycznie przyklepała zakup nowego samochodu ratowniczo-gaśniczego GBA na podwoziu Kamaz napędem 4×4 dla Ochotniczej Straży Pożarnej w Sipiorach.

Chyba nie ma w Polsce jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej, której nie marzy się nowy wóz strażacki. W naszej gminie tabor jest tak stary, że w garażach jednostek z  Dziewierzewa, Górek Zagajnych, Sipior oraz Chwaliszewa stoją stare stary, jelcz i żuk.

W maju 2018 roku Komendant Gminny OSP Michał Olender w swoim wystąpieniu zapoznał uczestników sesji z wieloma ciekawymi informacjami na temat samochodów pożarniczych w jednostkach na terenie Gminy Kcynia. Swoje przemówienie zakończył zapytaniem do Burmistrza Marka Szarugi o zakup nowych samochodów strażackich dla jednostek OSP. Przypomnę tylko, że przez cztery lata pierwszej kadencji nie został zakupiony żaden samochód– pytał wtedy, a dziś wyraźnie zadowolony Komendant Gminny OSP w Kcyni  Michał Olender.

Nowy samochód OSP w Sipiorach bardzo szybko włączony będzie do podziału bojowego. Oficjalne przekazanie samochodu jednostce odbędzie się w późniejszym terminie.

tekst, film i fot. Robert Koniec