Nowy salon Warszawy

Na otwarcie nowego gmachu Muzeum Sztuki Nowoczesnej Warszawa czekała kilka lat. Muzeum powstało w 2005 roku. Przez lata działało w różnych miejscach – od dawnego sklepu meblowego „Emilia”, naprzeciwko Sali Kongresowej po blaszany pawilon nad Wisłą, obok Centrum Nauki „Kopernik”. Zaprojektowany przez nowojorskie studio Thomas Phifer and Partners budynek, stojący na placu Defilad, usytuowany przy ul. Marszałkowskiej 103, budowany przez pięć lat, otwarto w piątek, 25 października br. Sześciokondygnacyjny obiekt (4 naziemne, 2 podziemne poziomy) ma niemal 20 000 metrów kwadratowych powierzchni (w tym 4500 m2 przestrzeni wystawowej), 135650 metrów sześciennych kubatury i prawie 25 metrów wysokości. Jego horyzontalną bryłę, na planie prostokąta, charakteryzuje biała betonowa fasada, pasma panoramicznych okien, przez które można spoglądać na centrum Warszawy z zupełnie nowej perspektywy oraz monumentalna, wewnętrzna klatka schodowa. Parter budynku– zaplanowany jako miejsce realizacji programu publicznego i integracji różnych działań publicznych i dziedzin sztuki – pełni funkcję współczesnej agory — miejsca spotkań i rozmów; mieści się tutaj m.in. księgarnia i kawiarnia oraz Galeria A – nazwana„galerią szybkiego reagowania”, gdzie organizowane będą wystawy, które odpowiadają na pojawiające się potrzeby społeczne i artystyczne. W przestrzeniach Muzeum prezentowane będą liczne wystawy czasowe, międzynarodowa kolekcja sztuki współczesnej, sztuki performatywne, pokazy filmowe (działa tu kino z widownią na 150 osób), odbywać się będą debaty, spotkania i dyskusje, seanse filmowe, koncerty i recitale muzyczne, warsztaty artystyczne i zajęcia dla dzieci i dorosłych, swoją działalność będą mogły prezentować organizacje pozarządowe, instytucje kulturalne i środowiska twórcze.Według dyrektorki Muzeum Sztuki Nowoczesnej, Joanny Mytkowskiej warszawskie Muzeum będzie znakomitym, otwartym „miejscem dla ludzi – do spotkania ze sobą – i do spotkania ze sztuką”.

Na inaugurację gmachu MSN – trwającą przez trzy tygodnie – zaplanowano ponad 100 wydarzeń artystycznych, koncertów, spotkań, wykładów, pokazów filmów i innych działań.

Pierwszą prezentacją w nowym obiekcie jest wystawa „Trudna miłość. Między placem a Pałacem” o długim procesie tworzenia instytucji kultury w centrum wielkomiejskiego organizmu oraz o trudnych i skomplikowanych relacjach budynku z miejscem, w którym jest rozlokowane. Drugi pokaz to prezentacja kilku wielkoformatowych rzeźb i instalacji polskich i światowych artystek, m.in. Magdaleny Abakanowicz, Sandry Mujingi, Moniki Sosnowskiej, Aliny Szapocznikow, Cecilii Vicuni. Na otwarcie i pierwsze tygodnie działalności MSN Karolina Jabłońska, Agnieszka Polska i Zbigniew Libera zrealizowali specjalne prace multimedialne doskonale oddające kontekst miejsca i czasu. Wszystkim działaniom wernisażowym towarzyszy realizacja dźwiękowa Kuby Bąkowskiego „Jasna przyszłość”. Na jesienne otwarcie nowej siedziby muzeum przygotowało dwie publikacje: album fotograficzny Marty Ejsmont „MSN. Budowa muzeum. Building the Museum”, dokumentujący proces budowy obiektu oraz Michała Murawskiego „Forma przyjaźni. Muzeum na placu”.

Muzeum Sztuki Nowoczesnej jest otwarte dla zwiedzających od wtorku do niedzieli w godzinach 12.00 – 20.00.

Pierwszego dnia warszawskie Muzeum Sztuki Nowoczesnej odwiedziły tłumy publiczności. Życzymy pracowniczkom i pracownikom Muzeum, aby taka sytuacja trwała jak najdłużej.

 

 

materiał: nadesłany