Obradowała Komisja Wspólna Rządu i Samorządu Terytorialnego

Podczas wczorajszego (24 lutego) posiedzenia Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego (KWRiST) gremium to zajmowało się m.in. projektem Umowy Partnerstwa dla realizacji w naszym kraju unijnej polityki spójności 2021-2027. Strona  rządowa przedstawiła informację na temat Krajowego Planu Odbudowy i przygotowań do wdrażania programów unijnych nowej perspektywy oraz na temat realizacji Narodowego Programu Szczepień. W obradach uczestniczył marszałek Piotr Całbecki.

Umowa Partnerstwa to najważniejszy dokument określający to, w co Polska zainwestuje fundusze europejskie na najbliższą siedmiolatkę. Chodzi o 76 miliardów euro z unijnej polityki spójności i Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji. Projekt Umowy Partnerstwa przygotowało Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, które w styczniu i lutym prowadziło też w tej sprawie konsultacje w regionach. Strona samorządowa ma uwagi do projektu, jej wątpliwości dotyczą m.in. podziału 25-procentowej rezerwy programowej.

– Apelowaliśmy i nadal apelujemy o sprawiedliwy podział [środków rezerwy], uwzględniający konieczność wyrównywania szans rozwojowych dla regionów takich jak nasz. Chodzi o to, żebyśmy nie budowali kraju różnych prędkości rozwojowych – stwierdził gospodarz naszego województwa, który jest też współprzewodniczącym KWRiST, w wywiadzie udzielonym kilka dni temu dziennikowi „Rzeczpospolita”.

Krajowy Plan Odbudowy jest dokumentem niezbędnym do sięgnięcia po przypadające na Polskę środki europejskiego Funduszu Odbudowy (57 mld euro w postaci dotacji i pożyczek w ramach Instrumentu na rzecz Odbudowy i Zwiększania Odporności). Będzie zawierał informacje o reformach i inwestycjach służących odbudowie gospodarki po kryzysie związanym z pandemią i czyniących polską gospodarkę bardziej odporną na ewentualne przyszłe kryzysy i nieprzewidziane okoliczności. Priorytetami są ochrona środowiska (w tym zielona energetyka), cyfryzacja, ochrona zdrowia i innowacyjna gospodarka. W najbliższy piątek (26 lutego) rozpoczynają się konsultacje nieupublicznionego jeszcze projektu KPO przygotowywanego przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej (MFiPR). Punkt dotyczący KPO trafił do agendy dzisiejszego posiedzenia na wniosek strony samorządowej. Marszałek Piotr Całbecki podkreślił w dyskusji, że właściwym rozwiązaniem byłoby wyodrębnienie w ramach KPO środków przeznaczonych dla poszczególnych regionów (tzw. koperta regionalna), co umożliwiłoby lepsze ich wykorzystanie, zgodne ze zdefiniowanymi przez samorządy potrzebami województw.

W porządku obrad znalazły się także sprawy związane z Narodowym Programem Rozwoju Czytelnictwa 2.0 2021-2025 (przewidującym dotacje dla bibliotek na budowę katalogów online) i rządowym programem budowy i modernizacji przystanków kolejowych.

Komisja Wspólna, organ pomocniczy Rady Ministrów, jest podstawową platformą wypracowywania wspólnych rządowo-samorządowych stanowisk w najważniejszych sprawach dotyczących funkcjonowania samorządu terytorialnego w naszym kraju, w tym tych wynikających z przynależności Polski do Unii Europejskiej. Pracuje w 12 zespołach problemowych i trzech grupach roboczych. W skład komisji wchodzą 24 osoby, 12 reprezentuje stronę rządową (minister spraw wewnętrznych i administracji oraz 11 członków wskazanych przez premiera), 12 stronę samorządową. Strona samorządowa to przedstawiciele 6 ogólnopolskich organizacji samorządu terytorialnego – Unii Metropolii Polskich, Unii Miasteczek Polskich, Związku Gmin Wiejskich Rzeczypospolitej Polskiej, Związku Miast Polskich, Związku Powiatów Polskich i Związku Województw Rzeczypospolitej Polskiej. Drugim współprzewodniczącym jest reprezentujący stronę rządową minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński.

Beata Krzemińska rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP