Od czwartku w KPCK: Tomasz Cieśliński, wernisaż malarstwa

Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury w Bydgoszczy zaprasza w dniu 4 kwietnia 2024 roku o godz. 18:00, Salonu Hoffman KPCK, pl. Kościeleckich 6 w Bydgoszczy na wernisaż malarstwa „Tomasz Cieśliński, Naturalny powrót do początku”. Wstęp wolny. Wystawa czynna do 9 maja 2024.

Tomasz Cieśliński jest psychiatrą z trzydziestoletnim stażem pracy, zajmującym się dziećmi autystycznymi. Realizuje cały szereg terapii, w tym hipnozę i metody naturalne. Zaprzestał malowania na 35 lat, uznając, że ważniejsza jest praca lekarza, ale cztery lata temu powrócił do malowania. Jego prace mieszczą się w nurcie art brut czy inaczej outsider art. Jest to nurt sztuki instynktownej, „nieokrzesanej”, obejmuje wszelkie formy sztuki tworzonej spontanicznie przez osoby bez formalnego przygotowania artystycznego. Czasami z angielska nazywa się ten nurt w malarstwie visionary art, co bardzo pasuje do prac Tomasza Cieślińskiego. Obrazy są wyzwaniem dla odbiorcy, niekiedy nawet prowokacją, służą realizacji swoistego rozwoju, przetwarzaniu emocji, uczuć, sytuacji, opowiadają osobiste historie.

W 2021 roku Cieśliński otrzymał nagrodę w 13 Ogólnopolskim Konkursie Malarskim im. T. Ociepki organizowanym przez Galerię Sztuki Ludowej i Nieprofesjonalnej Kujawsko-Pomorskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy. Prace artysty znajdują się w zbiorach prywatnych kolekcjonerów w Polsce i poza nią.

Gorąco zapraszamy do Salonu Hoffman na tę niezwykłą malarską podróż „do początku” i na spotkanie z autorem na wernisażu 4 kwietnia o godz. 18.00.

 

 

Jędrzej Kubiak – Marketing Kultury. KPCK w Bydgoszczy