One budowały Niepodległą. Wyjątkowi goście w Szkole Podstawowej im. bł. Marii Karłowskiej w Dobieszewie

280

17 lutego 2020 r. w Szkole Podstawowej im. bł. Marii Karłowskiej w Dobieszewie, na zaproszenie dyrektora Szkoły gośćmi honorowymi byli aktorzy z Teatru Form Różnych „Nasza Klasa” działający przy Uniwersytecie III wieku Kujawsko-Pomorskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy ze sztuka teatralną „One budowały Niepodległą” – (Nie)zwykłe kobiety z terenu dzisiejszego województwa kujawsko-pomorskiego.

Sztuka ta to jednoaktowy spektakl teatralny z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości pod patronatem Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Pomysłodawczynią spektaklu teatralnego jest wybitna b. aktorka Bałtyckiego Teatru Dramatycznego w Koszalinie i Teatru Polskiego w Bydgoszczy Teresa Wądzińska, która wprowadziła nas w tematykę i cel spektaklu.

Wspomniała, iż „spektakl One budowały Niepodległą, jest niezwykle interesującym i inspirującym wkładem w obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości i w ogłoszonej przez Sejm Rzeczypospolitej Rok Praw Kobiet. Staraliśmy się wybrać przedstawicielki różnych zawodów, pokazać ich działalność w możliwie najszerszym kontekście. Niektóre z prezentowanych osób na stale wpisały się w historię Polski (Elżbieta Zawacka, bł. Maria Karłowska), regionu (Aniela Potulicka, Justyna Wichlińska), miast (Salomea Sujkowska, Anna Krzycka), a nawet światowej kinematografii (Pola Negri). Niektóre natomiast warto przypomnieć (Gustawa Jarecka czy Maria Wierzbicka)”.

Inspiracją sztuki jest zbiór życiorysów zawartych w katalogu do wystawy portretów kobiet, które czynnie uczestniczyły w rozwoju życia społecznego i niepodległościowego na terenie województwa kujawsko-pomorskiego, wśród których jest Patronka naszej szkoły bł. Maria Karłowska (1865–1935), s.Pasterka, błogosławiona Kościoła katolickiego.

Pozostałe historyczne postacie wyróżnione w sztuce:

  • Jadwiga Dziubińska (1874–1937), posłanka na Sejm Ustawodawczy, autorka nowatorskich programów pedagogicznych
  • Elżbieta Zawacka (1909–2009), kurierka Komendy Głównej Armii Krajowej, jedyna kobieta w szeregach cichociemnych, matematyczka, profesor nauk humanistycznych, generał Wojska Polskiego
  • Hrabina Aniela Potulicka (1861–1932), ziemianka, filantropka
  • Hrabina Maria Skórzewska z Radziwiłłów (1872–1944), działaczka niepodległościowa
  • Wincentyna Teskowa (1888–1957), dziennikarka
  • Wanda Siemaszkowa (1867–1947), aktorka, reżyserka
  • Wanda Rolbiewska (1876–1952), nauczycielka, dyrektorka
  • Adam Grzymała-Siedlecki (1876–1967), krytyk literacki i teatralny, dramatopisarz, reżyser
  • Adam Rejewski (1905–1980), matematyk i kryptolog

Muzyka na altówkę solo skomponowana i wykonywana na żywo przez Waldemara Knade, stanowiła integralną funkcję w emocjonalnym wyrazie rozwoju dramaturgii spektaklu.

Zaprezentowany spektakl, w wyjątkowej oprawie plastycznej i muzycznej został z zainteresowaniem przyjęty  i nagrodzony gromkimi brawami. Tym bardziej należy podkreślić, iż w tym dniu mieliśmy wspaniałą widownię.

Oprócz uczniów starszych klas, nauczycieli i pracowników obsługi, zaszczycili nas swoją obecnością: Burmistrz Kcyni p. Marek Szaruga oraz Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Miłośników Przyrody w Laskownicy p. Marzena Wessołowska z nauczycielami p. Robertem Koniec, Edytą Kaczmarek, Teresą Stańczyk, Mariolą Ornowską wraz uczniami klas VI-VIII z Laskownicy.

Po przedstawieniu głos zabrał Pan Burmistrz Marek Szaruga, który był zachwycony nie tylko wysokim poziomem spektaklu i świetnością tego przedstawienia, ale również bardzo wysokim poziomem polszczyzny prezentowanej przez artystów, a przede wszystkim postawą i zachowaniem uczniów, którzy z tak dużym skupieniem i zainteresowaniem obserwowali spektakl.

Pan Burmistrz w podziękowaniu na ręce Pani Teresy Wądzińskiej wręczył upominek w postaci pamiątkowego wydania monografii o Kcyni.

To niecodzienne wydarzenie kulturalne niewątpliwie na długo pozostanie w pamięci. Zauroczeni i pełni refleksji, przeżyliśmy cudne chwile przenosząc się w czasie i doświadczając historycznych wydarzeń, tak ważnych dla odbudowy dzisiejszej Niepodległej Polski. Podkreślano prócz niezwykłości tej sztuki jej wartość, zarówno edukacyjną jak i patriotyczną.

Nasze wspólne uczestnictwo to hołd, jaki składamy tym kobietom, zwłaszcza naszej Patronce Szkoły, które w wielkim trudzie i poświęceniu wywalczyły nam przed laty wymarzoną niepodległość, a  dzisiaj dodatkowo wzmocniła integrację międzyszkolną.

Serdecznie dziękujemy Radzie Rodziców za piękne kwiaty przekazane artystom Teatru Form Różnych, p. Ewie Tomaszek, Teresie Makowskiej i klasie VIII za wystrój i scenografię oraz p. Ewie Tomaszek, Teresie Makowskiej i Małgorzacie Trojanowskiej za przygotowanie smacznego poczęstunku dla wszystkich gości.

Bardzo serdecznie dziękujemy za możliwość doświadczenia wyjątkowości i ważności tych czasów.

materiał. Szkoła Podstawowa Dobieszewo