Panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Wiela uczestniczyły w pielgrzymce do Lichenia

260

W weekend 12-13 września 2020 roku do Lichenia przybyły przedstawicielki Kół Gospodyń Wiejskich i innych Organizacji Kobiecych z terenów wiejskich, w tym z Koła Gospodyń Wiejskich z Wiela gmina Mrocza. Pielgrzymka odbyła się w Sanktuarium już po raz 10.

W sobotnie popołudnie panie spotkały się w sali Całunu Turyńskiego na koncercie pieśni religijnych. Był on także okazją do wspomnień, oglądania archiwalnych zdjęć i filmów. Wanda Waleriańczyk, organizatorka zjazdu podkreślała rolę Wandy Półtawskiej, przyjaciółki św. Jana Pawła II, która była prekursorką ogólnopolskich spotkań Kół Gospodyń Wiejskich w Licheniu. Dla uczestniczek przygotowano także konferencje duchowe: „Jezus o godności kobiety” a także „Jezus w domu Marty i Marii”. Gospodynie wzięły udział w wieczornej Mszy Świętej, podczas której składano bukiety kwiatów przed Cudownym Obrazem Matki Bożej, świętując wspomnienie Najświętszego Imienia Maryi. Uczestniczyły także w Apelu Maryjnym, który zakończył pierwszy dzień zjazdu.
Tradycyjny niedzielny barwny korowód w tym roku odbył się na terenie licheńskiego sanktuarium. Tuż po godzinie 11.00 uczestniczki zjazdu wyruszyły wraz z orkiestrą z placu koronacyjnego umiejscowionego przed kościołem św. Doroty. Z uśmiechem na ustach dotarły do bazyliki, by wziąć udział w południowej Mszy Świętej. Na schodach świątyni zostały powitane i pobłogosławione przez ks. Adama Stankiewicza MIC, wicekustosza sanktuarium. Podczas uroczystej Eucharystii, ks. Janusz Kumala MIC, kustosz sanktuarium przewodniczący liturgii, podkreślał ważną rolę każdej gospodyni.
Jubileuszowy zjazd Kół Gospodyń Wiejskich zakończyło wspólne śpiewanie Barki pod pomnikiem św. Jana Pawła II przed bazyliką licheńską.

opracował: Zbigniew Kubisz

zdjęcia: uczestnicy