Paweł Nowak startował w eliminacjach do mistrzostw świata w swimrunie ÖTILLÖ World Series Gothenburg

5 sierpnia 2022 roku odbyły się eliminacje do mistrzostw świata w swimrunie ÖTILLÖ World Series Gothenburg. W zawodach brało udział 11 reprezentantów Polski wśród nich Paweł Nowak z Kcyni.
Tegoroczna edycja odbyła się w bardzo ciężkich warunkach silny wiatr, wysokie fale, parzące meduzy oraz bieganie po trudnych technicznie trasach.

Swimrun to biegowo-pływacki wyścig z punktu A do punktu B, lądem i wodą, przez jeziora, morza, skały, mokradła, lasy, na własnych nogach i tylko z tym co mamy na sobie. Swimrun to najprostsza i najbardziej naturalna forma pokonywania przestrzeni, dająca poczucie nieskrępowanej wolności.

Upraszczając można powiedzieć, że swimrun to połączenie biegu przełajowego i pływania na wodach otwartych. Swimrun, to bycie ekstremalnie blisko natury, to ciągłe przesuwanie się do przodu, niezależnie od tego czy przed nami mamy potężny szczyt, czy chłodne, spowite mgłą jezioro. Stąd nazwa cyklu zawodów z serii Mistrzostw Świata Ö till Ö, co z szwedzkiego bezpośrednio znaczy „z wyspy na wyspę”.

Swimruny to jedne z najcięższych wytrzymałościowych wyścigów na świecie. Dyscyplina ta narodziła się w Szwecji i od kilkunastu lat zdobywa szturmem sportowy świat. Do roku 2016 szacuje się, że odbyło się ponad 300 zawodów, a w samym 2016 roku liczba finisherów wyniosła około 10 000 osób. Wśród nich był pierwszy Polski Swimrun Team w składzie Jędrzej Maćkowski i Rafał Bebelski. W 2016 roku m.in dzięki nim – swimrun wkroczył do Polski! W 2018 panowie wraz z dwoma innymi zespołami zakwalifikowali się na Mistrzostwa Świata w tej dyscyplinie.

SR

zdjęcia: Jean-Marie Gueye